România a pierdut meciul cu Belgia din preliminariile EURO U 17

Reprezentativa României a fost învinsă de Belgia cu scorul de 3-0 (1-0), sâmbătă, la Buftea, în Grupa a 6-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-17 din 2023, arată frf.ro.

Tricolorii, după 0-3 cu Danemarca în meciul de debut, s-au înclinat din nou la scor de forfait, după golurile marcate de Robin Mirisola (45’+2), Cedric Nuozzi (65) şi Matteo Filorizzo (82).

Selecţionerul Ion Marin a aliniat echipa: Rafael Munteanu – Eduard Chihaia, Darius Fălcuşan, Andrei Racu, Alin Chinteş – Ionuţ Cercel (Alexandru Ureche, 86), Robert Lăpădătescu (Răzvan Florea, 55) – David Păcuraru (Marius Codreanu, 86), Alin Cocoş (Ianis Tarbă, 55), Enes Sali – Ioan Vermeşan (căpitan).

România a pierdut meciul cu Belgia din preliminariile EURO U 17

În celălalt meci al zilei, jucat tot la Buftea, Danemarca a surclasat Estonia cu 8-0.

Danemarca este lider, cu 6 puncte (+11), urmată de Belgia, 6 puncte (+6), România, 0 puncte (-6), Estonia, 0 puncte (-11).

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe se vor califica în turul de elită, alături de cele mai bune patru echipe clasate pe locurile trei. Sunt calificate direct în această fază Olanda şi Spania. Turul de elită se va disputa în primăvara anului viitor, iar câştigătoarele celor 8 grupe şi cele mai bune 7 echipe clasate pe locul 2 în grupe, alături de echipa gazdă, Ungaria, vor participa la Campionatul European, care se va desfăşura în perioada mai-iunie 2023.

Ultimele meciuri din grupa a 6-a vor avea loc pe 1 noiembrie, Estonia – România (Centrul Naţional de Fotbal Buftea, ora 16:00) şi Danemarca – Belgia (Baza Sportivă Concordia Chiajna 2, ora 16:00)

BELGIA U17 – ROMÂNIA U17 3-0 (Mirisola 45+1, Nuozzi 65, Filorizzo 82)

BELGIA: 1. Lendfers – 2. Baouf, 15. Ndenge Kongolo, 4. Butera-cpt., 13. De Meyer – 7. Mirisola, 17. Courtens, 8. Vergeylen (6. Goemare, 71) – 11. Nuozzi, 9. Filorizzo, 10. Bounida (16. Di Matteo, 46). Selecționer: Bob Browaeys
Rezerve: 12. Haentjens – 3. Gerard, 5. Lamock, 14. Barry, 18. Tihon, 19. Vandeplas, 20. Mateta Pepa

ROMÂNIA: 12. Munteanu – 4. Chihaia, 3. Fălcușan, 15. Racu, 20. Chinteș – 8. Cercel (13. Ureche, 86), 16. Lăpădătescu (19. Florea, 55) – 11. Păcuraru (18. Codreanu, 86), 21. Cocoș (10. Tarbă, 55), 7. Sali – 9. Vermeșan-cpt. Selecționer: Ion Marin
Rezerve: 1. Ungureanu – 5. Fătu, 6. Nistor, 17. Techereș, 22. Oargă
Rezultatele și programul grupei de calificare:

Miercuri, 26 octombrie

Belgia – Estonia 4-1
ROMÂNIA – Danemarca 0-3

Sâmbătă, 29 octombrie

Danemarca – Estonia 8-0
Belgia – ROMÂNIA 3-0

Clasament: 1. Danemarca 6p (11-0), 2. Belgia 6p (6-1), 3. România 0p (0-5), 4. Estonia 0p (1-12)

Marți, 1 noiembrie

Estonia – ROMÂNIA, ora 16:00 – Centrul Național de Fotbal Buftea

Danemarca – Belgia, ora 16:00 – Baza Sportivă Concordia Chiajna 2

Meciurile României vor putea fi urmărite live pe platforma FRF.tv

Din lotul lărgit, format din 24 jucători, anunțat marți, 18 octombrie, de selecționerul Ion Marin, Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj), Gabriel Gheorghe (FC Rapid 1923) și David Matei (CSA Steaua) au părăsit cantonamentul naționalei, din motive medicale.
Lotul României pentru turneul de calificare:

Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Rafael Munteanu (Farul Constanța), Mate Simon (AFK Csikszereda)*

Fundași: Alin Chinteș, Darius Fălcușan, Alin Techereș (toți Universitatea Cluj), Eduard Chihaia (Farul Constanța), Rareș Fătu (Parma / Italia), Tommaso Nistor (S.P.A.L / Italia), Andrei Racu (Atalanta / Italia)

Mijlocași: Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), David Păcuraru, Ionuț Cercel, Enes Sali, Marius Codreanu (toți Farul Constanța), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Răzvan Florea (CSA Steaua)

Atacanți: Alin Cocoș (Farul Constanța), Vlad Oarga (Viitorul Cluj), Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia)

*rezervă
Primele două clasate în fiecare grupă se califică la Turul de Elită

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri, alături de cele mai bune 4 echipe clasate pe locurile 3, în cele 13 grupe se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Țările de Jos și Spania. Turul de Elită se va disputa în primăvara anului 2023.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor 8 grupe și cele mai bune 7 echipe clasate pe locul 2 în grupe, alături de țara gazdă, Ungaria, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în perioada mai-iunie 2023.

Stiri recente

Chapeau bas, fetelor!

Chapeau bas, fetelor! - Editorial de Cristi Mîndru La tragerea la sorti de la ,,Tiriac Open” de ieri am incheiat...