Te asteptam si pe retelel sociale

Sporturi

Franța a câștigat FED Cup, după ce a învins Australia chiar la ea acasă

Franța a triumfat în finala Fed Cup, după 3-2 scor general, reușind să-și apropie trofeul la 16 ani distanță de ultima izbândă de acest gen.

În primul meci al zilei de duminică, Kristina Mladenovic (40 WTA) a produs supriza și s-a impus în liderului mondial, Ashleigh Barty, scor 2-6, 6-4, 7-6 (1), la capătul unui meci care a durat două ore și 35 de minute de joc. Australia a egalat la 2-2, prin Ajla Tomljanovic, care s-a impus în fața franțuzoaicei Pauline Parmentier

La dublu, lucrurile au curs în favoarea oaspeților, care au mizat pe cuplul de mare succes Garcia – Mladenovic, spre deosebire de gazde care au ales să le trimită pe teren pe Barty și Stosur. Franțuzoaicele s-au impus la capătul unui meci care a durat o oră și 16 minute de joc, scor 6-4, 6-3, cucerind astfel cel de-al treilea titlu pentru Franța.

În cei 57 de ani de participare, Franța s-a impus în Fed Cup de trei ori (1997, 2003 și 2019). De partea cealaltă, Australia rămâne cu șapte titluri de campioană (1964, 1965, 1968, 1970, 1971, 1973 și 1974).