Irina era să fie descalificată în turul al doilea, din cauza unui incident pe care l-a provocat.

La scorul de 7-6 (3), 3-6, 2-0, 15-0 pentru Alexandrova, pe serviciul acesteia, Irina s-a îndreptat spre marginea terenului să-şi schimbe racheta.

Însă ea a aruncat de distanţă racheta, care a lovit scaunul de odihnă şi a ricoşat în tribună, lovind un copil, aflat pe primul rând. Gestul nu a fost unul agresiv, iar Irina şi-a cerut imediat scuze. Dar arbitrul de scaun a chemat supervizorul turneului.

Acesta a decis ca meciul să continue. Irina a primit un avertisment şi partida s-a reluat după o pauză de câteva minute.

Imediat ce a terminat jocul, învingătoarea s-a dus la copilul pe care l-a lovit şi a făcut o fotografie cu el.

Begu va evolua în turul al treilea cu Leolia Jeanjean, beneficiară a unui wild card. Care a eliminat-o pe Karolina Pliskova, scor 6-2, 6-2.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 125.800 de euro şi cu 130 de puncte WTA.

Cea mai bună performanţă a Irinei la RG este calificarea în optimi, în 2016.

Halep va evolua, tot joi, cu chinezoaica Qinwen Zheng, locul 74 WTA, în aceeaşi manşă secundă.