Te asteptam si pe retelel sociale

Fotbal

Lista convocărilor preliminare pentru partidele cu Suedia și Spania

Selecționerul Cosmin Contra a trimis 23 de convocări de principiu pentru jucătorii care evoluează la cluburi din afara țării.

În luna noiembrie, tricolorii vor disputa două meciuri, ultimele din preliminariile EURO 2020.

România – Suedia, 15 noiembrie, ora 21:45, Arena Națională (București)
Spania – România, 18 noiembrie, ora 21:45, Wanda Metropolitano (Madrid)

Ambele jocuri vor fi transmise în direct de Pro TV și Radio România Actualități.

Lotul final, cel care va include și numele jucătorilor din campionatul intern, va fi anunțat ulterior.

Au primit convocarea de principiu următorii jucători:
Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 65/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)

Fundași: Romario Benzar (Lecce, 18/0), Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár 3/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa 7/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 37/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 17/0)

Mijlocași: Sergiu Hanca (KS Cracovia, 4/0), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 45/6), Răzvan Marin (Ajax Amsterdam, 20/1), Tudor Băluță (Brighton, 5/0), Paul Anton (Krylya Sovetov, 11/0), Dorin Rotariu (Astana, 10/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 35/10), Ianis Hagi (Genk, 8/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 9/2), Alexandru Maxim (Mainz, 37/3)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 36/13), George Pușcaș (Reading, 12/6), Florin Andone (Galatasaray, 25/2)

Pe site-urile bilete.frf.ro și bilete.ro se găsesc la tichete la partida cu Suedia, de pe 15 noiembrie, de pe Arena Națională. Prețul acestora variază între 35 de lei (peluză) și 600 de lei (VIP), dar și la duelul cu Spania, de la Madrid, de pe 18 noiembrie.

Programul și rezultatele din grupa F
23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 83), Malta – România 0-4 (Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1), Spania – Suedia 3-0 (Ramos 64-pen., Morata 85-pen., Oyarzabal 87)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia 0-4, Norvegia – Malta 2-0, România – Spania 1-2
8 septembrie 2019: Spania – Feroe 4-0, România – Malta 1-0, Suedia – Norvegia 1-1
12 octombrie 2019: Feroe – România 0-3 (Pușcaș 74, Mitriță 83, Keșeru 90+4), Malta – Suedia 0-4 (Daniellson 11, Larsson 58, 71-pen., Agius 66 – autogol), Norvegia – Spania 1-1 (King 90+4 -pen./Saul 47)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta 1-0 (Baldvinsson, 71), România – Norvegia 1-1 (Mitriță, 62 / Soltoth 90+2), Suedia – Spania 1-1 (Berg 50 / Rodrigo 90+2)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania862019-520
Suedia843118-915
România842217-814
Norvegia825113-1011
Feroe81074-233
Malta81072-183