Zelenski, mesaj de mulţumire după calificarea la Euro-2024 a naționalei Ucrainei, adversara României

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a transmis un mesaj de mulţumire jucătorilor echipei naţionale, care au reuşit calificarea la Euro.2024. La competiţia care va avea loc în Germania, Ucraina va face parte din grupa E, alături de România, Belgia şi Slovacia.

”Mulţumesc, băieţi!

Mulţumesc, echipă!

Pentru emoţiile semnificative pentru întreaga ţară.

Pentru victoria importantă şi accederea la EURO.

Pentru că aţi dovedit încă o dată: ori de câte ori ucrainenii se confruntă cu dificultăţi, dar nu renunţă şi continuă să lupte, atunci ei câştigă cu siguranţă.

În aceste vremuri, când inamicul încearcă să ne distrugă, noi demonstrăm în fiecare zi că ucrainenii sunt şi vor fi.
Ucraina este şi va fi!

Vă mulţumim pentru victorie!

Slavă Ucrainei!”, a scris Zelenski în social media.

Primul meci al Ucrainei la Euro-2024 va avea loc la 17 iunie, chiar împotriva României.

Stiri recente

Gianni Infantino a găsit în sfârșit un fotbalist mai mare decât Pele: Donald Trump, singurul om care poate câștiga Cupa Mondială fără să alerge

Gianni Infantino demonstrează din nou că imaginația sa nu are limite, mai ales când vine vorba de protocol, imagine...