Ianis Hagi revine la națională. Convocare în premieră pentru Briceag

Numărul jucătorilor care au primit convocare preliminară este mai mic decât la precedentele acţiuni deoarece selecţionerul, având în vedere că este final de sezon, a preferat să nu strice pauza competiţională şi începutul pregătirii altor fotbalişti care ar fi avut şanse mai mici de a fi convocaţi.

Pe lista iniţială s-au aflat şi alţi jucători, dar aceştia sunt în vederile selecţionerului Under 21, Emil Săndoi, pentru EURO U21 2023.

Pe lista finală ce va fi comunicată ulterior se vor regăsi o parte dintre aceştia, alături de fotbalişti din campionatul intern, notează frf.ro.

PORTAR: Ionuţ Radu (Auxerre | Franţa, 4/0);

FUNDAŞI: Andrei Raţiu (Huesca | Spania, 11/1), Vlad Chiricheş (Cremonese | Italia, 75/0),  Adrian Rus (Pisa | Italia, 17/1), Ionuţ Nedelcearu (Palermo | Italia, 24/2), Radu Drăguşin (Genoa | Italia, 5/0), Virgil Ghiţă (Cracovia | Polonia, 1/0), Marius Briceag (Korona Kielce | Polonia 0/0);

MIJLOCAŞI: Alexandru Cicâldau (Ittihad Kalba | EAU, 29/4), Marius Marin (Pisa | Italia, 10/0), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 58/12), Olimpiu Moruţan (Pisa | Italia, 7/1), Alexandru Dobre (Famalicão | Portugalia, 1/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 10/1), Dennis Man (Parma | Italia, 18/6), Ianis Hagi (Glasgow Rangers | Scoţia, 24/2);

ATACANT: George Puşcaş (Genoa | Italia, 34/10).

PROGRAMUL COMPLET AL GRUPEI

25 martie 2023: Belarus – Elveţia 0-5, Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1

28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus 2-1, Kosovo – Andorra 1-1, Elveţia – Israel 3-0

16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveţia (21:45)

19 iunie 2023: Elveţia – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)

9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveţia (21:45)

12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveţia – Andorra (21:45)

12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveţia (21:45)

15 octombrie 2023: Elveţia – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)

18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveţia – Kosovo (21:45)

21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveţia, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Se califică primele 2 clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele 3 locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Nations League.

Selecţionerul Edward Iordănescu a trimis 17 convocări preliminare pentru fotbalişti de la cluburi din afara României, printre care și Ians Hagi și Marius Briceag.

Numărul jucătorilor care au primit convocare preliminară este mai mic decât la precedentele acţiuni deoarece selecţionerul, având în vedere că este final de sezon, a preferat să nu strice pauza competiţională şi începutul pregătirii altor fotbalişti care ar fi avut şanse mai mici de a fi convocaţi.

În plus, pe lista iniţială s-au aflat şi alţi jucători, dar aceştia sunt în vederile selecţionerului Under 21, Emil Săndoi, pentru EURO U21 2023.

Pe lista finală ce va fi comunicată ulterior se vor regăsi o parte dintre aceştia, alături de fotbalişti din campionatul intern, notează frf.ro.

PORTAR: Ionuţ Radu (Auxerre | Franţa, 4/0);

FUNDAŞI: Andrei Raţiu (Huesca | Spania, 11/1), Vlad Chiricheş (Cremonese | Italia, 75/0),  Adrian Rus (Pisa | Italia, 17/1), Ionuţ Nedelcearu (Palermo | Italia, 24/2), Radu Drăguşin (Genoa | Italia, 5/0), Virgil Ghiţă (Cracovia | Polonia, 1/0), Marius Briceag (Korona Kielce | Polonia 0/0);

MIJLOCAŞI: Alexandru Cicâldau (Ittihad Kalba | EAU, 29/4), Marius Marin (Pisa | Italia, 10/0), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 58/12), Olimpiu Moruţan (Pisa | Italia, 7/1), Alexandru Dobre (Famalicão | Portugalia, 1/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 10/1), Dennis Man (Parma | Italia, 18/6), Ianis Hagi (Glasgow Rangers | Scoţia, 24/2);

ATACANT: George Puşcaş (Genoa | Italia, 34/10).

PROGRAMUL COMPLET AL GRUPEI

25 martie 2023: Belarus – Elveţia 0-5, Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1

28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus 2-1, Kosovo – Andorra 1-1, Elveţia – Israel 3-0

16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveţia (21:45)

19 iunie 2023: Elveţia – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)

9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveţia (21:45)

12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveţia – Andorra (21:45)

12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveţia (21:45)

15 octombrie 2023: Elveţia – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)

18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveţia – Kosovo (21:45)

21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveţia, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Se califică primele 2 clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele 3 locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Nations League.

Stiri recente

Ana Bogdan va participa la JO de la Paris

Ana Bogdan a spus într-un mesaj pe Instagram, că va participa la Jocurile Olmpice de la Paris, astfel că...