Villareal a câștigat Europa League

Finala Europa League din 2021 a intrat in istorie. Villareal a castigat pentru prima data un trofeu continental dupa loviturile de departajare, unde toti jucatorii au executat penalty-uri.

Moreno a deschis scorul pentru Villareal in prima repriza, dar Cavani a egalat pentru Manchester United in repriza a doua.

Meciul a fost echilibrat, fara prea multe ocazii de poarta si partida s-a decis la loviturile de departajare.

La penalty-uri, toti fotbalistii au marcat si s-a ajuns la ultima serie,cea a portarilor.

Geronimo Rulli a fost eroul spaniolilor. El a marcat si apoi a aparat penalty-ul executat de goalkeeper-ul lui Manchester United, David De Gea.

S-a terminat 11-10 la loviturile de departajare si Villareal castiga primul trofeu din istorie.

Stiri recente

Dacă Messi juca pentru noi, iar Lewandowski pentru Argentina, Messi nu ar fi marcat, iar Lewandowski ar fi înscris 5 goluri – spune selecționerul...

Selecţionerul Poloniei, Czeslaw Michniewicz consideră că Robert Lewandowski ar fi marcat 5 goluri dacă ar fi jucat pentru Argentinei...