Simona Halep a câștigat cel mai mare premiu din acest an pentru calificarea în finala de la Wimbledon

Simona Halep a câștigat cel mai mare premiu din acest an, după ce a obținut calificarea în finala turneului de la Wimbledon 2019.

Pentru calificarea în finală, Simona are garantat un cec în valoare de 1.175.000 de lire sterline, echivalentul a 1.491.874 de dolari.

În situația în care va câștiga finala, Simona va primi 2.350.000 de lire sterline, echivalentul a 2.983.748 de dolari

Simona a câștigat până la finală de la Wimbledon suma de 2.041.764 de dolari și ocupă locul 6 în clasamentul WTA.

Simona o va întâlni pe Serena Williams în finala, programată sâmbătă, de la ora 16:00