România a fost învinsă de Polonia şi a retrogradat în competiţia regională Europe/Africa Zone Group I a Billie Jean King Cup

Echipa României a încheiat play-off-ul Billie Jean King Cup pe locul al doilea în Grupa B, după ce a fost învinsă de Polonia.

Ruxandra Bertea a fost învinsă de Linda Klimovicova cu 6-2, 6-1, iar Iga Swiatek s-a impus în faţa Gabrielei Lee, scor 6-2, 6-0.

România va retrograda în competiţia regională Europe/Africa Zone Group I în aprilie 2026. Acolo, “Tricolorele” vor juca pentru o nouă şansă de promovare în play-off-ul BJK Cup din noiembrie 2026.

Stiri recente

Federer revine la US Open pentru un meci demonstrativ

Organizatorii turneului US Open au anunţat că Roger Federer, de cinci ori câştigător al turneului între 2004 şi 2008,...