Te asteptam si pe retelel sociale

Handbal

Patru handbaliste de la CSM București și trei de Vâlcea în elita Ligii Campionilor

Şapte jucătoare care evoluează în campionatul României au fost nominalizate pentru echipa ideală a Ligii Campionilor la handbal feminin

Liga Campionilor la handbal feminin a fost suspendată înaintea sferturilor de finală din cauza pandemiei de coronavirus. Cu toate acestea, Federația Europeană de Handbal a pornit ancheta, care va desemna cel mai bun șapte al competiției.

Vicecampioana naţională CSM Bucureşti este reprezentată de portarul Denisa Dedu, interul stânga Cristina Neagu, centrul Andrea Lekic şi apărătoarea Linnea Torstensson. Campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea, le are drept candidate pe extrema stânga Ann Grete Norgaard, pivotul Asma Elghaoui şi interul dreapta Mireya Gonzalez.

CSM București urma să se confrunte în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu Gyor, în vreme ce SCM Râmnicu Vâlcea avea programat duelul cu Metz.

Nominalizările pentru echipa ideală a Ligii Campionilor 2019/2020:

Portar:

Sandra Toft (Danemarca/Brest Bretagne Handball/Franţa)

Amandine Leynaud (Franţa/Gyori Audi ETO KC/Ungaria)

Denisa Dedu (România/CSM Bucureşti)

Rikke Poulsen (Danemarca/Team Esbjerg/Danemarca)

Ivana Kapitanovic (Croaţia/Metz Handball/Franţa)

Extremă stânga:

Majda Mehmedovic (Muntenegru/Buducnost Podgorica/Muntenegru)

Ann Grete Norgaard (Danemarca/SCM Râmnicu Vâlcea)

Coralie Lassource (Franţa/Brest Bretagne Handball/Franţa)

Polina Kuzneţova (Rusia/Rostov-Don/Rusia)

Sanna Solberg (Norvegia/Team Esbjerg/Danemarca)

Inter stânga:

Estavana Polman (Olanda/Team Esbjerg/Danemarca)

Cristina Neagu (România/CSM Bucureşti)

Anne Mette Hansen (Danemarca/Gyori Audi ETO KC/Ungaria)

Orlane Kanor (Franţa/Metz Handball/Franţa)

Lois Abbingh (Olanda/Rostov-Don/Rusia)

Centru:

Stine Oftedal (Norvegia/Gyori Audi ETO KC/Ungaria)

Sonja Frey (Austria/Team Esbjerg/Danemarca)

Grace Zaadi (Franţa/Metz Handball/Franţa)

Milena Raicevic (Muntenegru/Buducnost Podgorica/Muntenegru)

Andrea Lekic (Serbia/CSM Bucureşti)

Pivot:

Astride Ngouan (Franţa/Metz Handball/Franţa)

Asma Elghaoui (Ungaria/SCM Râmnicu Vâlcea)

Heidi Loke (Norvegia/Vipers Kristiansand/Norvegia)

Sladjana Pop-Lazic (Serbia/Brest Bretagne Handball/Franţa)

Kari Brattset (Norvegia/Gyori Audi ETO KC/Ungaria)

Inter dreapta:

Ana Viahireva (Rusia/Rostov-Don/Rusia)

Katrin Klujber (Ungaria/FTC-Rail Cargo Hungaria/Ungaria)

Ana Gros (Slovenia/Brest Bretagne Handball/Franţa)

Alja Varagic (Slovenia/RK Krim Mercator Ljubljana/Slovenia)

Mireya Gonzalez (Spania/SCM Râmnicu Vâlcea)

Extremă dreapta:

Jovanka Radicevic (Muntenegru/Buducnost Podgorica/Muntenegru)

Iulia Managarova (Rusia/Rostov-Don/Rusia)

Viktoria Lukacs (Ungaria/FTC-Rail Cargo Hungaria/Ungaria)

Marit Jacobsen (Norvegia/Team Esbjerg/Danemarca)

Laura Flippes (Franţa/Metz Handball/Franţa)

Apărătoare:

Eduarda Amorim (Brazilia/Gyori Audi ETO KC/Ungaria)

Marit Malm Frafjord (Norvegia/Team Esbjerg/Danemarca)

Djurdjina Jaukovic (Muntenegru/Buducnost Podgorica/Muntenegru)

Ana Sen (Rusia/Rostov-Don.Rusia)

Linnea Torstensson (Suedia/CSM Bucureşti)

Tânără jucătoare:

Pauletta Foppa (Franţa/Brest Bretagne Handball/Franţa)

Noemi Hafra (Ungaria/FTC-Rail Cargo Hungaria/Ungaria)

Ida Lagerbon (Danemarca/IK Savehof/Suedia)

Csenge Fodor (Ungaria/Gyori Audi ETO KC/Ungaria)

Tatjana Brnovic (MUntenegru/Buducnost Podgorica.Muntenegru)

Antrenor:

Jesper Jensen (Danemarca/Team Esbjerg/Danemarca)

Emmanuel Mayonnade (Franţa/Metz Handball/Franţa)

Gabor Danyi (Ungaria/Gyori Audi ETO KC/Ungaria)

Ambros Martin (Spania/Rostov-Don/Rusia)

Laurent Bezeau (Franţa/Brest Bretagne Handball/Franţa)