Nadal revine în echipa pentru Cupa Davis a Spaniei

Rafael Nadal va juca în echipa Spaniei în faza finală a Cupei Davis, deși nu a avut meciuri disputate după Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Nadal a pierdut categoric în iulie, la Paris, meciul din turul al doilea al Jocurilor Olimpice disputat împotriva lui Novak Djokovici, care s-a impus cu  6-1, 6-4, cucerind ulterior titlul olimpic la simplu.

Rafael Nadal s-a retras apoi de la US Open, ultimul Grand Slam al sezonului, şi a renunţat şi la Cupa Laver. Dar spaniolulul în vârstă de 38 de ani nu a renunţat, iar acum se află în echipa Spaniei, calificată în optimile de finală ale Cupei Davis.

Căpitanul David Ferrer a convocat cinci jucători, Nadal aflându-se pe o listă alături de Carlos Alcaraz, Roberto Bautista Agut, Pablo Carreno Busta şi Marcel Granollers.

Faza finală a Cupei Davis se va desfăşura la Malaga, în Spania, în perioada 19-24 noiembrie, iar Spania va înfrunta Ţările de Jos, în  sferturile competiţiei.

Stiri recente

Federer revine la US Open pentru un meci demonstrativ

Organizatorii turneului US Open au anunţat că Roger Federer, de cinci ori câştigător al turneului între 2004 şi 2008,...