Dominic Thiem, în sferturi la Bastad! L-a învins pe Roberto Bautista Agut în trei seturi

Dominic Thiem, campion la US Open în 2020 şi finalist la Roland Garros în 2018 şi 2019, l-a învins pe Roberto Bautista Agut și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Bastad.

Austriacul s-a impus în trei seturi, 7-6 (7/5), 3-0, 6-4.

Thiem a câştigat marţi primul său meci in circuitul profesionist după 14 luni de pauză, atunci când l-a depășit pe Emil Ruusuvuori (3-6, 6-1, 7-6).

Fostul campion de la US Open a revenit în competiţie în martie. A lipsit nouă luni din cauza unei accidentări la încheietura mâinii drepte.

Următorul adversar al lui Thiem va fi Sebastian Baez, care l-a învins cu 6-2, 6-3 pe Alejandro Davidovich Fokina.

Rezultate optimi de finală la Bastad:

Andrei Rublev (Rusia/N.2) – Federico Coria (Argentina) 7-5, 4-6, 7-6 (7/2)
Laslo Djere (Serbia) – Marc-Andrea Huesler (Elveţia) 7-5, 6-2
Sebastian Baez (Argentina/N.8) – Alejandro Davidovich Fokina (Spania) 6-2, 6-3
Dominic Thiem (Austria) – Roberto Bautista Agut (Spania/N.4) 7-6 (7/5), 3-6, 6-4

Stiri recente

Neymar va relua antrenamentele pentru a joca în optimi cu Coreea de Sud

Neymar, care nu a jucat din cauza unei entorse la glezna dreaptă în partida cu Camerun, la CM Qatar,...