Câți bani va primi de la stat David Popovici

David Popovici, care a cucerit două medalii de aur la CM de Natație, va fi premiat cu 1 milion de lei de la stat. Banii urmând să fie alocați din Fondul de rezervă.

„Tot azi am luat decizia de a recunoaște performanța sportivului David Popovici. Și, fiind vorba despre o performanță exceptională, să avem o recunoaștere pe măsură. Am hotarat să îi fie alocată din Fondul de rezerva al Guvernului suma de 1 milion de lei”, a spus premierul Nicolae Ciucă, la finalul ședinței de guvern.

David Popovici a cucerit medalia de aur şi în proba de 200 metri liber, luni seara, cu timpul de 1 min 43 sec 21/100, un nou record mondial de juniori.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA – are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.

Stiri recente

Lista posibilelor adversare ale României în Liga C a Ligii Națiunilor

România a învins categoric Bosnia, scor 4-1, dar a retrogradat în Liga C a Ligii Națiunilor, unde va evolua...