Bulgaria s-a făcut de râs în Liga Națiunilor

Dacă România are o națională mediocră, vecinii de la sud de Dunăre ne demonstrează că se poate și mai rău de atât.

După 2-5 cu Georgia, rezultat care a condus la schimbarea selecționerului, Bulgaria a făcut o boacănă și mai mare.

Cu Georgi Ivanov pe bancă, vecinii noștri au reușit doar un rezultat de egalitate cu Gibraltar, în deplasare, în Liga Națiunilor, Divizia C. Bulgarii au deschis scorul în prelungirile primei reprize prin Minchev, însă Gibraltarul a egalat prin Walker, din penalty, în minutul 61. Scor final, 1-1.

Poate fi considerat cel mai mare rezultat din istoria naționalei Gibraltarului, selecționată care s-a înființat în 2013 și ocupă locul 196 în clasamentul FIFA. Gibraltarul e a doua cea mai mică națională afiliată la UEFA, din punctul de vedere al populației, după San Marino.