Aioani, Bîrligea şi Racoviţan, în lotul pentru meciurile cu Israel şi Kosovo

Marian Aioani (Farul), Bogdan Racoviţan (Raków) şi Daniel Bîrligea (CFR), jucători fără meciuri la naţională, au fost convocaţi pentru partidele cu Israel şi Kosovo, din preliminariile EURO 2024.

România continuă în septembrie parcursul spre Campionatul European – Germania 2024 cu două confruntări importante pe teren propriu:

Sâmbătă, 9 septembrie, 21:45, Arena Naţională: România – Israel 

Marţi, 12 septembrie, 21:45, Arena Naţională: România – Kosovo 

Selecţionerul Edward Iordănescu a convocat un lot format din 26 de jucători pentru jocurile din această lună:

PORTARI
Horaţiu Moldovan (FC Rapid 1923, 3/0), Ştefan Târnovanu (FCSB, 1/0), Marian Aioani (Farul Constanţa, 0/0)

FUNDAŞI
Andrei Raţiu (Rayo Vallecano | Spania, 11/1), Cristian Manea (CFR Cluj, 23/2), Andrei Burcă  (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 19/1), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Radu Drăguşin (Genoa | Italia, 7/0), Bogdan Racoviţan (Raków | Polonia, 0/0), Mario Camora (CFR Cluj, 10/0), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova, 28/2)

MIJLOCAŞI
Vladimir Screciu (Universitatea Craiova, 1/0), Tudor Băluţă (Farul Constanţa, 12/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 11/0), Darius Olaru (FCSB, 11/0), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 30/4), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 60/12), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 46/2), Deian Sorescu (Raków | Polonia, 12/0), Olimpiu Moruţan (Ankaragucu | Turcia, 9/1), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 26/2), Florinel Coman (FCSB, 7/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 12/3)

ATACANŢI
George Puşcaş (Genoa | Italia, 36/10), Denis Alibec (Muaither | Qatar, 31/3), Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0)

Rezultate grupei I:  

25 martie: Belarus – Elveţia 0-5 (Steffen 4′, 17′, 29′, Xhaka 62′, Amdouni 65′), Andorra – ROMÂNIA 0-2 (Man 35’, Alibec 50’), Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56′ / Dasa 36′-autogol)

28 martie: ROMÂNIA – Belarus 2-1 (Stanciu 17, Burcă 19 / Morozov 86), Kosovo – Andorra 1-1 (Zhegrova 59 / Rosas 61), Elveţia – Israel 3-0 (Vargas 39, Amdouni 48, Widmer 52)

16 iunie: Kosovo – ROMÂNIA 0-0, Belarus – Israel 1-2 (Ebong 16 / Weissman 85-pen., Gloukh 90+2), Andorra – Elveţia 1-2 (M. Vieira 67 / Freuler 7, Amdouni 32)

19 iunie: Elveţia – ROMÂNIA 2-2 (Amdouni 28, 41 / Mihăilă 89, 90+2), Belarus – Kosovo 2-1 (Morozov 73, Ebong 75 / Muriqi 87-pen.), Israel – Andorra 2-1 (Shlomo 42, Solomon 61 / Rosas 52)

 Clasamentul grupei I:

1. Elveţia431012-310p
2. ROMÂNIA42206-38p
3. Israel42115-67p
4. Belarus41034-103p
5. Kosovo40313-43p
6. Andorra40133-71p

Următoarele meciuri:

9 septembrie: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveţia (21:45)

12 septembrie: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveţia – Andorra (21:45)

12 octombrie: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveţia (21:45)

15 octombrie: Elveţia – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)

18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveţia – Kosovo (21:45)

21 noiembrie: ROMÂNIA – Elveţia, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Stiri recente

Xavi, despre arbitrajul lui Istvan Kovacs: A fost un dezastru

Antrenorul echipei FC Barcelona, Xavi Hernandez, l-a criticat dur pe Istvan Kovacs după meciul cu PSG, scor 1-4, în...