DINAMO – POLI TIMISOARA 1-4/ Banatenii s-au calificat in finala Cupei Romaniei

Politehnica Timişoara s-a calificat în finala Cupei României-Timişoreana, după o victorie categorică, 4-1, cu Dinamo, într-un meci disputat pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj

Fără fraţii Karamian şi fără căpitanul Dan Alexa, bănăţenii au început meciul mai greu, fiind uşor dominaţi de dinamovişti. “Roş-albii” şi-au creat câteva ocazii de gol, în special şuturi de la distanţă, însă poarta apărată de Pantilimon nu a fost în real pericol decât la lovitura de cap a lui Dănciulescu. A intervenit însă perfect înaltul portar al timişorenilor, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată.

A venit însă faza din minutul 26: Bucur a evitat offside-ul şi a pornit spre poarta dinamovistă, a păcălit doi adversari, şi a şutat cu sete în bară. Mingea a revenit cu noroc pentru bănăţeni la Magera, care nu avea cum să rateze deschiderea scorului.

Magera putea realiza dubla după numai cinci minute, însă a luftat inexplicabil în centrul careului de 16 metri.

Elevii lui Mircea Rednic au încercat să egaleze până la pauză, însă s-au lovit de jocul impecabil al apărării timişorene. La reluarea jocului, “roş-albii” au intrat pe teren şi mai decişi, însă cei care au “muşcat” au fost tot elevii lui Gabi Balint: Maxim – intrat la pauză – a centrat pentru Abiodun, iar fostul jucător de la FC Naţional nu l-a iertat pe Matache – 2-0 în minutul 61!

A urmat prima greşeală a apărării timişorene – Cristea a centrat de pe stânga, Miranda l-a derutat pe Pantilimon, dar nu a atins mingea, care a ajuns până la urmă în poartă (minutul 72). Elevii lui Rednic s-au aruncat în atac, însă Timişoara nu s-a speriat, cu toate că pe teren a intrat şi tehnicul Zicu, în locul lui Torje. A mutat însă inspirat şi Balint, care l-a introdus în teren pe Parks. Atacantul de culoare a profitat de o neînţelegere a fundaşilor dinamovişti şi i-a dat şansa şi lui Gigel Bucur să-şi treacă numele pe lista marcatorilor (minutul 81).

Izvoranu a fost eliminat în minutul 84, iar Poli a mai trimis o dată mingea în poarta lui Matache – Nibombe a înscris cu o lovitură de cap. 4-1, iar bănăţenii se revanşează după înfrângerea umilitoare, 0-3, înregistrată în turul campionatului, pe teren propriu, cu Dinamo.

Balint: “Era altfel dacă ne bucuram alături de suporteri”

“Aş fi dorit o finală cu Dinamo, ar fi fost cu totul altfel. Indiferent de adversar, vom avea un meci greu. Chiar dacă a părut un risc când l-am introdus pe Parks la 2-1, ştiam bine ce fac. Am fost insipirat la schimbări azi. Sper să depăşim Dinamo şi în campionat. Nu trebuie să ne culcăm pe o ureche, pentru că urmează meciul cu Farul. Imediat avem şi meciul cu CFR Cluj, sper să ne meargă la fel de bine pe acest stadion”, a declarat Gabi Balint la conferinţa de presă de la finalul partidei.

Balint a văzut pe un monitor, în timpul conferinţei de presă, imagini din Piaţa Unirii din Timişoara, unde aproximativ 2.000 de suporteri bănăţeni au urmărit meciul pe un ecran-gigant.

“Sunt băieţii din piaţă de la Timişoara? Vedeţi! Acolo nu le poate da nimeni interzis. E păcat că se loveşte în spectatori. Dacă era acum finala Cupei, oare se juca tot fără spectatori? Dacă erau şi suporterii, simţeam altfel această victorie”, a spus antrenorul Politehnicii.

Dinamo: Matache – Scarlatache, Goian, Moţi, Izvoranu – Torje (Zicu 57), Malick (Miranda 46), Boştină, Ad. Cristea – Dănciulescu, M. Niculae (Niculescu 69).
Antrenor: Mircea Rednic.

Poli Timişoara: Pantilimon – Stancu, Luchin, Nibombe, Latovlevici – Abiodun, Cisovsky, Borbely, Curtean (Parks 79) – G. Bucur (Scutaru 87), Magera (Maxim 46).