0
171

în cel mai spectaculos meci al serii în Franţa, Nantes, formaţia lui Claudiu Keşeru, a fost învinsă acasă de Valenciennes, formaţia lui Florin Bratu, cu 5-2 după ce Savidan, atacantul oaspeţilor a marcat nu mai puţin de patru goluri.

Claudiu Keşeru şi Florin Bratu au fost rezerve în meciul direct dintre echipele lor şi doar Keşeru a intrat în minutul 65 şi a marcat un gol dar Valenciennes, formaţia lui Florin Bratu, s-a impus cu 5-2 graţie în special celor patru goluri ale lui Savidan, completate de execuţia lui Dufresne.

Valenciennes a condus cu 2-0, dublă Savidan, Nantes a rămas în 10, eliminat Payet, Savidan, din nou, şi Dufresne au făcut 4-0, Keşeru şi Guillon au marcat pentru 2-4 dar Savidan a închis tabela cu două minute înainte de final.

Daniel Niculae a rămas pe banca de rezerve în Auxerre – St. Etienne 1-1, goluri Akale, respectiv Moussilou, iar Lyon, fosta adversară a Stelei din Liga Campionilor, a învins la limită, 1-0, pe Lorient, gol marcat de Fred.

în celelalte partide, Paris Saint Germain – AS Monaco 4-2, au marcat Diane, Roma, autogol, Gallardo şi Rodriguez, respectiv Piquionne şi Koller, Le Mans – Sedan 3-2, au marcat Sammasa, Romaric şi Grafite, respectiv Job şi Ouadah, Nice – Troyes 3-0, au marcat Laslandes, de două ori, şi Ederson, Rennes – Nancy 1-1, au marcat Utaka, respectiv Kim, Toulouse – Lille 1-0, autogol Tafforeau.

Etapa din Franţa se încheie duminică cu meciurile Lens – Sochaux şi Bordeaux – Marseille.