Te asteptam si pe retelel sociale

Campionate externe

Saviola, hattrick in Cupa Spaniei

La adăpostul unei victorii clare obţinute în tur, 2-0 în deplasare, FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei după ce a învins şi acasă pe Deportivo Alaves cu 3-2.

Eroul partidei de pe Nou Camp a fost atacantul Javier Saviola, poreclit iepurele, autorul celor trei goluri reuşite de catalani.

Barcelona a condus cu 2-0 prin dubla lui Saviola din minutele 16 şi 21, Alaves a egalat înainte de pauză prin golurile lui Wellington, minutul 35, şi Arthuro, minutul 42, dar catalanii au dat lovitura după pauză, în minutul 62, prin acelaşi Saviola.

Barcelona i-a avut în teren pe Jorquera – Oleguer (Zambrotta), R. Marquez, Puyol, Silvinho – Xavi, Motta (Edmilson), Van Bronckhorst – Ezquerro (Giuly), Saviola, Ronaldinho, în timp ce Alaves i-a folosit pe Ardouin – Uranga, Galvez, Cesar, Angel Sanchez – Alonso, Carpintero, Giovanni, Gabriel – Arthuro, Wellington (Ogbeche).

Miercuri sunt programate partidele Deportivo La Coruna – Real Mallorca, FC Sevilla – Rayo Vallecano, Villarreal – Valladolid, Zaragoza – Malaga, Osasuna – Atletico Madrid şi Valencia – Getafe, iar joi se va juca ultimul meci din faza optimilor de finală, partida dintre Real Madrid şi Real Betis Sevilla.