Te asteptam si pe retelel sociale

Sporturi de iarna

Rezultate NHL

în Liga Nord Americană de hochei pe gheaţă (NHL), Montreal Canadians şi Washington Capitals au câştigat meciurile de pe teren propriu cu Pittsburgh Penguins şi, respectiv, New York Islanders după prelungiri sau chiar lovituri de departajare.

Montreal Canadians – Pittsburgh Penguins 4-3 după prelungiri, au marcat Tomas Plekanec (foto), de două ori, Mark Streit şi Sheldon Souray, respectiv Jordan Staal, Ryan Whitney şi Michel Ouellet.

Washington Capitals – New York Islandes 2-1 după lovituri de departajare, au marcat Matt Pettinger, respectiv Mike Sillinger.

Amos News

Citeste mai multe!

în cel mai aşteptat meci al zilei din NHL, Anaheim Mighty Ducks a avut nevoie de 82 de secunde pentru a întoarce un 0-1 cu Phoenix Coyotes şi a câştigat jocul cu 2-1.

New York Rangers – Toronto Maple Leafs 1-2, au marcat Brendan Shanahan, respectiv Alexey Ponikarovsky şi Mats Sundin.

Anaheim Mighty Ducks – Phoenix Coyotes 2-1, au marcat Travis Moen şi Andy McDonald, respectiv Fredrik Sjorstrom.

Edmonton Oilers – Columbus Blue Jackets 5-2, au marcat Ryan Smyth, Raffi Torres, de două ori, Petr Sykora şi Fernando Pisani, respectiv Davyd Viborny şi Fredrik Modin.

Amos News

Deşi a condus aproape copios ostilităţile în Liga Nord Americană de hochei pe gheaţă (NHL), Anaheim Mighty Ducks a pierdut teren considerabil în ultimele săptămâni iar victoria de duminică noapte, 4-1 cu Dallas Stars, reprezintă o palidă consolare în încercarea de a se menţine la cinci puncte de actuală lideră Nashville Predators.

Chicago Blackhawks – Calgary Flames 4-3 după prelungiri, au marcat James Wişnievsky, Jeffrey Hamilton şi Denis Arkhipov, de două ori, respectiv Daymond Langkow, Kristian Huselius şi Alex Tanguay. Gazdele au egalat la 3 cu 44 de secunde înainte de final şi s-au impus în prelungiri.

Anaheim Mighty Ducks – Dallas Stars 4-1, au marcat Andy McDonald, de două ori, Dustin Penner şi Teemu Selanne, respectiv Jere Lehtinen.

Atlanta Thrashers – Philadelphia Flyers 1-2, au marcat Ilya Kovalciuc, respectiv Jeff Carter, de două ori. Golul victoriei a venit cu 62 de secunde înainte de final.

Detroit Red Wings – Colorado Avalanche 3-1, au marcat Pavel Datsyuk, Tomas Holmstrom şi Kirk Maltby, respectiv Paul Stastny.

Vancouver Canucks – San Jose Sharks 3-1, au marcat Taylor Pyatt, Daniel Sedin şi Brendan Morrison, respectiv Joe Pavelski.

Amos News

Deşi a condus cu 2-0 şi 4-3 pe terenul lui Boston Bruins, Pittsburgh Penguins nu a reuşit să se împotrivească revenirii gazdelor care au câştigat meciul la lovituri de departajare.

Boston Bruins – Pittsburgh Penguins 5-4 după lovituri de departajare, au marcat Glen Murray, Marco Sturm, Brad Stuart şi Marc Savard, respectiv Ryan Malone, Evgheni Malkin, de două ori, şi Jordan Staal. Bruins a fost condusă cu 2-0 şi 4-3 pentru a reveni şi a câştiga meciul după lovituri de departajare.

Philaldelphia Flyers – New York Islanders 2-4, au marcat Randy Jones şi Simon Gagne, respectiv Randy Robitaille, Jason Blake, Mike Sillinger şi Andy Hillbert.

Carolina Hurricanes – Washington Capitals 2-5, au marcat Erik Cole şi Eric Staal, respectiv Chris Clark, de două ori, Alexander Semin, de două ori, şi Alexander Ovechkin.

Atlanta Thrashers – Montreal Canadians 1-4, au marcat Bobby Holik, respectiv Alex Kovalev, Sheldon Souray, Tomas Plekanec şi Sergey Samsonov.

Ottawa Senators – Vancouver Canucks 1-2, au marcat Daniel Alfredsson, respectiv Taylor Pyatt şi Rory Fitzpatrick.

New Jersey Devils – Tampa Bay Lightning 2-3 după lovituri de departajare, au marcat Jay Pandolfo şi Paul Martin, respectiv Brad Richards, de două ori.

Florida Panthers – Toronto Maple Leafs 2-3, au marcat Gregory Campbell şi Ville Peltonen, respectiv Boyd Devereaux, Chad Kilger şi John Pohl.

Nashville Predators – Columbus Blue Jackets 4-0, au marcat David Legwand, Steve Sullivan, Paul Kariya şi Martin Erat.

Edmonton Oilers – Anaheim Mighty Ducks 4-1, au marcat Jason Smith, Toby Petersen şi Ryan Smyth, de două ori, respectiv Teemu Selanne.

Los Angeles Kings – St. Louis Blues 1-3, au marcat Raitis Ivanans, respectiv Dallas Drake, de două ori, şi Bill Guerin.

San Jose Sharks – Phoenix Coyotes 5-2, au marcat Patrick Marleau, Milan Michalek, Ryan Clowe, Matthew Carle şi Joe Thornton, respectiv Fredrik Sjostrom şi Travis Roche.

Amos News

în toate cele patru partide disputate azi-noapte în Liga Nord Americană de hochei pe gheaţă (NHL) gazdele s-au impus după meciuri în care s-au marcat nu mai puţin de 30 de goluri, în medie 7,5 goluri pe meci.

Buffalo Sabres – Boston Bruins 6-3, au marcat Thomas Vanek, Daniel Paille, de două ori, Derek Roy, Brian Campbell şi Maxim Afinogenov, respectiv Phil Kessel, de două ori, şi Glen Murray. Oaspeţii au rezistat cu scorul de 3-3 până în minutul 50 iar apoi Sabres au reuşit trei goluri consecutive în ultimele 10 minute.

Detroit Red Wings – Nashville Predators 5-3, au marcat Henrik Zetterberg, de două ori, Niklas Lidstrom, Jiri Hudler şi Tomas Holmstrom, respectiv Greg Zanon, Jordin Tootoo şi Dan Hamhuis. Oaspeţii au condus cu 3-2 până în minutul 32 dar apoi Predators a marcat trei goluri în mai puţin de şapte minute.

Dallas Stars – Calgary Flames 4-2, au marcat Jere Lehtinen, de două ori, Joel Lundqvist şi Stu Barnes, respectiv Kristian Huselius şi Stephane Yelle.

Colorado Avalanche – Phoenix Coyotes 4-3, au marcat Paul Stastny, de două ori, Milan Hejduk şi Andrew Brunette, respectiv Georges Laraque, Michael Zigomanis şi Shane Doan.

Amos News

într-o seară dominată de gazde care s-au impus în şase partide, formaţia Tampa Bay Lightning a câştigat cu 4-3 deplasarea de la New York Islanders salvând astfel onoarea formaţiilor oaspete din Liga Nord Americană de hochei pe gheaţă (NHL).

Boston Bruins – Buffalo Sabres 3-2 după lovituri de departajare, au marcat Marc Savard şi PJ Axelsson, respectiv Derek Roy şi Jochen Hecht.

New York Islanders – Tampa Bay Lightning 3-4, au marcat Alexey Yashin, Viktor Kozlov şi Trent Hunter, Vaclav Prospal, Brad Richards, Martin St. Louis şi Vincent Lecavalier.

Phoenix Coyotes – St. Louis Blues 5-4 după lovituri de departajare, au marcat Yanic Perreault, Jeremy Roenick şi Ed Jovanovski, de două ori, respectiv Christian Backman, Radek Dvorak, Denis Wideman şi Peter Sejna. Oaspeţii au egalat la 4 cu mai puţin de două minute înainte de final.

Dallas Stars – Los Angeles Kings 3-1, au marcat Stu Barnes, Niklas Hagman şi Trevor Daley respectiv Michael Cammalleri.

Nashville Predators – Calgary Flames 5-3, au marcat Martin Erat, Jason Arnott, Ryan Suter, David Legwand şi Scott Hartnell, respectiv Daymond Langkow şi Kristian Huselius, de două ori.

Detroit Red Wings – Montreal Canadians 2-0, au marcat Jiri Hudler şi Pavel Datsyuk.

San Jose Sharks – Colorado Avalanche 3-1, au marcat Jonathan Cheechoo, Patrick Marleau şi Joe Thornton, respectiv Joe Sakic.

Amos News

în singurul meci disputat duminică seară în Liga Nord Americană de hochei pe gheaţă (NHL), Minnesota Wild Cats a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Chicago Blackhawks.

Chicago Blackhawks – Minnesota Wild Cats 3-4 după lovituri de departajare, au marcat Tuomo Ruttu, Martin Havlat şi Cam Barker, respectiv Pierre Marc Bouchard, Marian Gaborik şi Wes Walz. Blackhawks a condus cu 2-0 şi 3-1.

în acest moment, după ce s-au jucat ceva mai mult de jumătate din meciurile sezonului regulat, formaţiile calificate în play-off ar fi:

Conferinţa Est: Buffalo Sabres, New Jersey Devils, Atlanta Thrashers, Montreal Canadians, Ottawa Senators, Carolina Hurricanes, New York Rangers şi Tampa Bay Lightning.
Conferinţa Vest: Anaheim Mighty Ducks, Nashville Predators, Detroit Red Wings, San Jose Sharks, Dallas Stars, Calgary Flames, Vancouver Canucks şi Minnesota Wild Cats.