Rugby/Franta invinge in Irlanda dupa un meci de infarct

Derbiul etapei a doua a Turneului celor şase Naţiuni la rugby, meciul dintre Irlanda şi Franţa, s-a ridicat pe deplin la nivelul aşteptărilor şi a oferit un final dramatic în care oaspeţii au avut câştig de cauză, scor 20-17.

în absenţa lui Brian ODriscoll şi Peter Stringer, Irlanda a stat practic doar în Ronan OGara, autorul celor 17 puncte ale gazdelor, şi chiar dacă a condus cu 17-13 cu un minut înainte de final a cedat victoria Franţei la penultima fază a meciului.

Franţa a dominat prima parte a meciului, având 13-6 la un moment dat, dar OGara a marcat un eseu pentru gazde înainte de pauză şi scorul primei reprize a fost foarte strâns, 13-11 pentru francezi.

Acelaşi OGara a transformat două lovituri de pedeapsă şi a adus Irlanda în avantaj, 17-13, cu trei minute înainte de final dar, când nimeni nu mai credea, Clerc a luat o acţiune pe cont propriu şi a culcat balonul în terenul de ţintă advers readucând Franţa în avantaj, 18-17. Skrela a transformat fără probleme eseul francezilor şi a consfinţit victoria oaspeţilor, 20-17.

Irlanda: 15 Girvan Dempsey – 14 Geordan Murphy, 13 Shane Horgan, 12 Gordon DArcy, 11 Denis Hickie – 10 Ronan OGara, 9 Isaac Boss – 7 David Wallace, 8 Denis Leamy, 6 Simon Easterby – 5 Paul OConnell, 4 Donncha OCallaghan – 3 John Hayes, 2 Rory Best, 1 Marcus Horan. Rezerve: 16 Jerry Flannery, 17 Simon Best, 18 Mick ODriscoll, 19 Neil Best, 20 Eoin Reddan, 21 Paddy Wallace, 22 Andrew Trimble.

Franţa: 15 Clement Poitrenaud – 14 Vincent Clerc, 13 David Marty, 12 Yannick Jauzion, 11 Christophe Dominici – 10 David Skrela, 9 Pierre Mignoni – 7 Imanol Harinordoquy, 8 Sebastian Chabal, 6 Serge Betsen – 5 Lionel Nallet, 4 Pascal Pape – 3 Pieter de Villiers, 2 Raphael Ibanez (cpt), 1 Sylvain Marconnet. Rezerve: 16 Yannick Bru, 17 Olivier Milloud, 18 Jerome Thion, 19 Julien Bonnaire, 20 Dimitri Yachvili, 21 Lionel Beauxis, 22 Cedric Heymans.

Generaţia de Aur se pregătește de meciul de retragere. „O generaţie care nu va fi uitată niciodată”

Elisabeta Lipă, cea care conduce sportul românesc, a lăudat Generația de Aur. Ea i-a vizitat pe jucătorii care se...