Rugby/Franta invinge in Irlanda dupa un meci de infarct

Derbiul etapei a doua a Turneului celor şase Naţiuni la rugby, meciul dintre Irlanda şi Franţa, s-a ridicat pe deplin la nivelul aşteptărilor şi a oferit un final dramatic în care oaspeţii au avut câştig de cauză, scor 20-17.

în absenţa lui Brian ODriscoll şi Peter Stringer, Irlanda a stat practic doar în Ronan OGara, autorul celor 17 puncte ale gazdelor, şi chiar dacă a condus cu 17-13 cu un minut înainte de final a cedat victoria Franţei la penultima fază a meciului.

Franţa a dominat prima parte a meciului, având 13-6 la un moment dat, dar OGara a marcat un eseu pentru gazde înainte de pauză şi scorul primei reprize a fost foarte strâns, 13-11 pentru francezi.

Acelaşi OGara a transformat două lovituri de pedeapsă şi a adus Irlanda în avantaj, 17-13, cu trei minute înainte de final dar, când nimeni nu mai credea, Clerc a luat o acţiune pe cont propriu şi a culcat balonul în terenul de ţintă advers readucând Franţa în avantaj, 18-17. Skrela a transformat fără probleme eseul francezilor şi a consfinţit victoria oaspeţilor, 20-17.

Irlanda: 15 Girvan Dempsey – 14 Geordan Murphy, 13 Shane Horgan, 12 Gordon DArcy, 11 Denis Hickie – 10 Ronan OGara, 9 Isaac Boss – 7 David Wallace, 8 Denis Leamy, 6 Simon Easterby – 5 Paul OConnell, 4 Donncha OCallaghan – 3 John Hayes, 2 Rory Best, 1 Marcus Horan. Rezerve: 16 Jerry Flannery, 17 Simon Best, 18 Mick ODriscoll, 19 Neil Best, 20 Eoin Reddan, 21 Paddy Wallace, 22 Andrew Trimble.

Franţa: 15 Clement Poitrenaud – 14 Vincent Clerc, 13 David Marty, 12 Yannick Jauzion, 11 Christophe Dominici – 10 David Skrela, 9 Pierre Mignoni – 7 Imanol Harinordoquy, 8 Sebastian Chabal, 6 Serge Betsen – 5 Lionel Nallet, 4 Pascal Pape – 3 Pieter de Villiers, 2 Raphael Ibanez (cpt), 1 Sylvain Marconnet. Rezerve: 16 Yannick Bru, 17 Olivier Milloud, 18 Jerome Thion, 19 Julien Bonnaire, 20 Dimitri Yachvili, 21 Lionel Beauxis, 22 Cedric Heymans.

Sorana Cîrstea – Iga Swiatek, în turul trei la Mutua Madrid Open

Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va...