România, debut cu victorie cu Olanda, în grupa D la CE de polo

Naţionala masculină de polo a României a învins, la Dubrovnik, reprezentativa Olandei, scor 12-8, în primul meci din grupa D a Campionatului European.

Scorul pe reprize a fost 3-1, 3-3, 4-3, 2-1.

Tot vineri, în cealaltă partidă din grupa D, Slovacia – Slovenia 11-7.

Tricolorii vor juca sâmbătă în compania Sloveniei, iar duminică vor întâlni Slovacia.

Primele două clasate se califică în faza play-off a competiţiei, în care vor juca pentru calificarea în sferturile de finală.

Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

La ediţia CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.

Stiri recente

Sâmburești, lider în topul celor mai vizibile branduri de vin în online în luna mai 2026

Domeniile Sâmburești este lider în topul celor mai vizibile branduri de vin în online în luna mai 2026, informează iqads.ro.Topul...