Te asteptam si pe retelel sociale

Fotbal

Două echipe din Liga 3 și patru din Liga 2, calificate în “optimile” Cupei României!

Cupa României își reconfirmă statutul de “competiția surprizelor”. În faza optimilor de finală s-au calificat 6 formații din eșaloanele inferioare.

După ce marți Minaur Baia Mare (L3) a reușit să treacă de divizionara secundă Politehnica Iași, miercuri, FC Buzău a eliminat o echipă din prima ligă, Academica Clinceni, în prelungiri.

La capitolul surprize poate fi trecut și succesul, la lovituri de departajare, al lui FC Argeș (locul 8 în L1) în fața Botoșaniului, ocupanta poziției secunde pe prima scenă.

De apreciat este și prestația lui CS Hunedoara (L3) în fața lui FCSB. Conduși la pauză cu 3-0, hunedorenii au reușit să egaleze și să trimită meciul în prelungiri. Până la urmă, trupa pregătită de Edward Iordănescu a reușit să se impună.

Ziua de joi a început cu duelul ACSO Filiaşi – UTA Arad, adică locul 5 în seria 6 a Ligii 3 versus locul 4 în Liga 1. Gazdele au produs surpriza, reușind să se impună cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Vîlcică în minutul 38.

La Timișoara, dinamoviștii au trecut peste forma slabă din campionat și au obținut biletele pentru “optimi” dupa 1-0 cu Ripensia. Golul a fost marcat de Matei cu o lovitură de cap în minutul 36.

Cel mai tare meci al rundei s-a disputat la Craiova, acolo unde Universitatea, deținătoarea trofeului, a întâlnit-o pe CFR Cluj, campioana en-titre și actualul lider al Ligii 1. Oltenii s-au impus tot cu 1-0, golul fiind reușit de Houri în minutul 63.

Astfel, s-au calificat în optimile de finală: FC Voluntari, Minaur Baia Mare (L3), U Craiova 1948, FC Rapid 1923, FC Argeș, FC Buzău (L2), Dunărea Călărași (L2), Chindia Târgoviște, Politehnica Timișoara (L2), Gaz Metan Mediaș, Hermannstadt (L2), Sepsi, FCSB, ACSO Filiaşi (L3), Dinamo și CS Universitatea Craiova.

Partidele din ”16”-imi s-au disputat într-o singură manșă eliminatorie, pe terenul echipelor mai slab clasate în sezonul trecut.

Joi, 23 septembrie

  • ACSO Filiaşi – UTA Arad 1-0 (Vîlcică 38′)
  • Ripensia Timișoara – Dinamo 0-1 (C. Matei 36′)
  • Universitatea Craiova – CFR 1907 Cluj 1-0 (Houri 63′)

Miercuri, 22 septembrie

  • Fotbal Club Argeş – FC Botoşani 0-0, 4-2 d.pen.
  • CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 1-2 (Al. Popovici 44’ / Al. Stoica 61’, Nica 78’)
  • AFK Csikszereda – Chindia Târgovişte 0-1 (Cherchez 45’)
  • Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara 0-1 (Oct. Ursu 62’)
  • CS Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş 0-0, 0-1 d. prel. (Yuri Matias 117′)
  • Fotbal Club Buzău – Academica Clinceni 1-1, 2-1 d. prel. (Ariel López 90′, Chică-Roșă 117′ / Chandarov 28′)
  • Asociaţia Club Sportiv CAO 1910 – AFC Hermannstadt 0-1 (Sîntean 83’)
  • Farul Constanţa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (Bg. Mitrea 51′-pen.)
  • CS Hunedoara – FCSB 3-3, 3-5 după prel. (A. Vlad 59′, Hergheligiu 70′, Simon 83′ / I. Stoica 19′, 50′, Oaidă 30′, Muşi 94′, V. Gheorghe 97′)
Marți, 21 septembrie
  • ACS Şomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4 (Alex Sahru 37′ / Alexandru Ilie 42′, Ricardinho 65′, Daniel Paraschiv 77′, Marius Briceag 87′)
  • CS Minaur Baia Mare – ACSM Politehnica Iaşi 3-1 (Alin Văsălie 13′, 65′, Mircea Donca 61′ / Alezandru Iulian Zaharia 39′)

Pentru informații sau colaborări ne puteți contacta la:

Email: contact@clubulmedia.ro

Telefon: 0744525607

Comanda o campanie de advertoriale premium cu link-uri dofollow catre site-ul tau pentru a obtine rezultate bune in SEO si Brand-Awareness.

O publicatie marca Clubul Media.

Recomandarea noastra: