Mourinho pleaca cu un punct de pe Dragao

0
165

Razboiul dintre fosta si actuala echipa a lui Mourinho, Porto si respectiv Chelsea s-a terminat nedecis, scor 1-1. Portughezii au preluat conducerea in minutul 12, atunci cind John Terry primea ingrijiri medicale pe marginea terenului, lucru speculat de Raul Meireles. Oaspetii au pornit asediul spre poarta lui Porto, egalarea venind de la ucrainianul Andrey Shevchenko in minutul 16.

Dupa inscrierea celor doua goluri meciul a fost echilibrat, ocaziile venind la ambele porti. Pentru Porto s-au remarcat Helder Postiga sau Ricardo Quaresma, in timp ce londonezii au avut in Claude Makelele mintea limpede de la mijlocul terenului, si si-au bazat jocul ofensiv pe vesnicul periculos, Didier Drogba.

FC Porto – Chelsea 1-1 (1-1).

Au marcat: Raul Meireles (12’)/ Şevcenko (16’). Cartonaşe galbene: Pepe (90’)/ Makelele (35’), Essien (42’), Petr Cech (70’), Ballack (82’). Cartonaşe roşii:

FC Porto: Helton – Bosingwa, Pepe, Bruno Alves, Fucile (Bruno Moraes 65’) – Lucho Gonzalez, Paulo Assuncao, Raul Meireles (Cech 56’) – Lisandro Lopez, Helder Postiga (Adriano 77’), Quaresma. Antrenor: Manuel Ferreira.
Chelsea: Petr Cech – Diarra, Terry (Robben 13’, Obi Mikel 46’), R. Carvalho, Bridge – Essien, Makelele, Ballack, Lampard – Şevcenko (S. Kalou 88’), Drogba. Antrenor: Jose Mourinho.