Mihnea Susanu a cucerit turneul Sport Profit Open Tenis

Mihnea Susanu şi-a adjudecat duminică, la Tenis Club AMG din Bucureşti, trofeul în proba de simplu masculin în cadrul turneului de tenis Sport Profit Open Tenis 2017, competiţie organizată în cadrul circuitului Romanian Tenis Premium.

Mihnea Susanu a avut noroc la debutul în turneul Sport Profit Open Tenis. Adversarul său din primul tur, Alexandru Şoptăreanu nu s-a prezentat la meci. Astfel că Mihnea s-a calificat direct în optimi unde l-a învins pe principalul favorit al turneului, Laurenţiu Ionescu, numărul unu RTP, în două seturi, scor 10-7, 10-3.

În sferturi de finală, Susanu l-a învins în două seturi pe Ionuţ Claudiu Prună, scor 10-3, 10-7.

Semifinala disputată în compania lui Claudiu Băluţă, a fost de departe meciul turneului, atât ca lungime cât şi ca desfăşurare. Băluţă a ratat două mingi de meci în setul decisiv, pierzând la mustaţă accederea în finala RTP 50. Mihnea Susanu a fost cât pe ce să fie descalificat din turneu ca urmare a comportamentului nesportiv în timpul semifinalei. Directorul RTP l-a avertizat că la următoarea abatere este descalificat din turneu.

În finală, Mihnea Susanu şi-a adjudecat primul set cu 6-1, iar în setul doi a revenit de la 2-4, impunându-se în tie-break, scor 7-6(7-5), în faţa lui Cristian Iordan.

Învingătorul a primit un premiu în valoare de 170 lei şi produse din partea sponsorilor cât şi 50 de puncte RTP care-l urcă pe locul 5 în clasamentul RTP. Învinsul, Cristian Iordan a primit un premiu de 100 lei şi premii din partea sponsorilor, dar şi 30 de puncte RTP şi în prezent ocupă locul 12 în clasamentul RTP.

Alexandrion Group, Domeniile Sâmbureşti şi Aqua Carpatica au fost sponsorii turneului de tenis Sport Profit Open Tenis 2017.

Partenerii media ai competiţiei sunt exclusivNEWS.ro, recentNEWS.ro şi sportprofit.ro.

Următorul turneu în cadrul circuitului RTP se va organiza în Bucureşti pe 18 noiembrie şi va fi de categorie RTP 100. Înscrierile încep de azi şi se încheie pe 14 noiembrie 2017. Înscrierile se fac fie prin email la adresa office@tenispremium.ro fie prin intermediul contului de membru de pe site-ul RTP.

Iată rezultatele obţinute în cadrul probei de simplu masculin la turneul Sport Profit Open Tenis 2017:

Cristian Iordan – Nicolae Cristescu – 6-0, 10-4

Finala:  Mihnea Susanu – Cristian Iordan – 6-1, 7-6(7-5).

(de Teodor Chiriac)

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Ruse (26 de ani, 83...