Incidente in derby-ul Sevillei

0
153

Partida dintre Real Betis Sevilla şi FC Sevilla din sferturile de finală ale Cupei Spaniei a fost întreruptă după aproximativ o oră de joc după ce antrenorul oaspeţilor, Juande Ramos, a fost lovit cu o sticlă de plastic din tribune şi şi-a pierdut cunoştinţa.

Serie de evenimente neplăcute ce au în prim plan fanii fotbalului a continuat miercuri seară cu un incident extrem de neplăcut înregistrat la sfertul de finală din Cupa Spaniei dintre Betis Sevilla şi FC Sevilla.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 56 prin golgeterul Frederik Kanoute, moment în care, dată fiind rivalitatea extremă dintre cele două concitadine, fanii gazdelor au început să arunce cu diferite obiecte în teren, o sticlă de plastic făcându-l realmente knock-out pe antrenorul lui FC Sevilla, Juande Ramos.

Cel mai bun tehnician din Europa în 2006 şi-a pierdut cunoştinţa şi a fost dus de urgenţă la spital unde şi-a revenit rapid. Cu toate acestea însă, jucătorii de la FC Sevilla au părăsit terenul de joc iar arbitrii au suspendat partida, o decizie urmând a fi luată de Federaţia Spaniolă zilele următoare.

într-o altă partidă, FC Barcelona, fără Samuel Eto’o în lot, s-a impus cu 2-1 la Real Zaragoza şi este cu un pas şi jumătate în semifinale deşi se va disputa şi returul pe Nou Camp. Barcelona a condus cu 2-0 în deplasare, goluri Xavi şi Iniesta, iar Zaragoza a redus din diferenţă pe final prin Gerard Pique, o fostă speranţă a catalanilor.

Tot în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei, Valladolid şi Deportivo La Coruna au încheiat la egalitate, 1-1, goluri marcate de Manchev, respectiv Luis Filipe, iar Osasuna a învins pe Getafe, fără Cosmin Contra, cu 1-0, gol marcat de Bernardo Romeo.