Cum s-a încheiat duelul dintre Emma Răducanu și Bianca Andreescu

Emma Răducanu, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 10, a abandonat, marţi, meciul cu sportiva canadiană Bianca Andreescu, locul 90 WTA, din manşa I a turneului de categorie WTA 1.000 de la Roma.

Aşteptatul joc dintre sportivele cu origini româneşti, câştigătoare la US Open, a durat numai aproximativ o oră. Răducanu, 19 ani, jucătoare cu mamă chineză şi tată român, s-a retras de pe teren, la scorul de 2-6, 1-2.

După 35 de minute de joc, la scorul de 2-5, Emma Răducanu a solicitat asistenţă medicală, din cauza unor dureri la spate. Meciul a fost întrerupt aproximativ şapte minute, sportiva britanică având nevoie de tratament la vestiare.

Ea a revenit de la vestiare şi a mai jucat trei ghemuri, în care doar a servit şi nu a alergat la mingile venite din partea cealaltă a fileului.

După ce şi-a pierdut serviciul la scorul de 1-1, în setul al doilea, Răducanu a anunţat arbitrul de scaun că nu va mai continua partida.

Stiri recente

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Ruse (26 de ani, 83...