CSM Bucureşti, bronz în Liga Campionilor. Cristina Neagu, golgeter cu 109 goluri

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a cucerit medalia de bronz la Turneul Final Four al Ligii Campionilor de la Budapesta, după ce a învins în finala mică formaţia rusă Rostov-Don, cu scorul de 31-30 (19-14).

În semifinale, CSM Bucureşti a fost învinsă, sâmbătă, de Gyor ETO, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 26-20 (12-10), iar Rostov-Don a pierdut cu HC Vardar, cu 19-25 (7-10).

Astfel, în urma finalei mici, CSM Bucureşti încheie cu medalia de bronz, iar Rostov-Don pe locul 4, în timp ce pentru trofeu vor lupta, exact ca în 2017, Gyor ETO şi HC Vardar (ora 19.00).

CSM Bucureşti s-a calificat Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball, cu 34-21 şi 20-27. Gyor a trecut de Buducnost, cu 30-28 şi 26-20, HC Vardar a eliminat pe FC Midtjylland, cu 32-25 şi 24-23, iar Rostov-Don a trecut de FTC Budapesta, cu 32-22 şi 31-29.

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 şi 29-24 cu FC Midtjylland, 22-22 şi 24-25 cu Rostov-Don.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune a fost calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care a mai participat de două ori consecutiv.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Trei participări consecutive în F4 a înregistrat CSM Bucureşti.

În 2017, Liga Campionilor a fost câştigată de campioana Ungariei, Gyor ETO.

Cristina Neagu a încheiat participarea în sezonul 2017-2018 al Ligii Campionilor cu titlul de golgeter, ea marcând 109 goluri.

Cosmin Matei (Sepsi) a fost depistat pozitiv

Cosmin Matei a fost depistat pozitiv după meciul pe care echipa sa, Sepsi OSK, l-a pierdut cu Universitatea Craiova,...