Acasa Sporturi Cine este adversara Simonei Halep din optimile de finală de la Cincinnati

Cine este adversara Simonei Halep din optimile de finală de la Cincinnati

Jucătoarea letonă Anastasija Sevastova, locul 16 WTA şi cap de serie 15, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, fază în care o va întâlni pe Simona Halep.
Sevastova a învins-o în turul doi pe Roberta Vinci (Italia), numărul 42 mondial, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 33 de minute.

Simona Halep şi Anastasija Sevastova au mai fost adversare de şapte ori, românca impunându-se în patru meciuri, iar letona în trei.

Ultimele două meciuri dintre Halep şi Sevastova, disputate în 2017, au fost câştigate de româncă, scor 6-3, 6-1 în sferturi la Stuttgart şi scor 6-2, 6-3 în semifinale la Madrid.

Halep a ajuns anul trecut în faza semifinalelor la Cincinnati, când a pierdut, cu 3-6, 4-6, în faţa germanei Angelique Kerber. În 2015, Halep a evoluat în finală, fiind învinsă de Serena Williams, cu scorul de 6-3, 7-6 (5).