Sevilla invinge Barcelona si devine lider

Echipa care a scos Steaua din Cupa UEFA, FC Sevilla, a invins, sambata, campioana en-titre a Spaniei si castigatoarea Ligii Campionilor, FC Barcelona, cu scorul de 2-1.

Meciul, disputat pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, a inceput bine pentru catalani, care au deschis scorul in minutul 13. Centrarea lui Zambrotta il gaseste pe Ronaldinho, care trimite neiertator la coltul lung.

Acelasi Ronaldinho a putut inchide meciul, dupa ce a obtinut un penalty iar Ocio a fost eliminat. Palop apara insa executia brazilianului si isi pastreaza echipa in joc.

Kerzhakov egaleaza situatia in minutul 39, dupa o faza creata de Alves (foto) si Kanoute, iar in minutul 61 Sevilla inscrie golul de 2-1 dupa o lovitura libera executata de Alves si deviata de Xavi.

Meciul continua la fel de prost pentru FC Barcelona, care ramane in numai 9 jucatori, Giuly si Zambrotta fiind eliminati pe rand de arbitrul intalnirii.

Partida se incheie cu sanse de a marca pentru ambele echipe, insa tabela ramane intacta si trimite echipa andaluza pe primul loc in clasamentul Primerei Division, la un punct in fata Barcelonei. Cu toate acestea, daca la finalul sezonului cele doua echipe vor termina la egalitate de puncte, titlul va reveni catalanilor, care au invins in meciul tur cu scorul de 3-1 pe Camp Nou.