Dinamo Bucureşti s-a calificat la Turneul F4 al European League

Dinamo Bucureşti s-a calificat la Turneul F4 al European League, după ce a învins, în deplasare, formaţia Skjern Handbold, scor 38-34 (20-12), şi în manşa retur din sferturile European League. Calificarea este reuşită la 20 de ani de la ultima performanţă similară în competiţie a lui Dinamo.

MVP-ul meciului a fost Luka Cindric (Dinamo).

Principalii marcatori ai partidei au fost Gaudin 10 goluri, pentru Skjern, respectiv Kuduz 8, Cindric 7, Kukic 7, Dedu 4, pentru Dinamo.

În tur, Dinamo a câştigat la limită, cu 28-27 şi cu dublă victorie ajunge în stil de campioană la Turneul Final Four.

Dinamo Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale European League, după ce a învins formaţia daneză Bjerringbro-Silkeborg (27-24 şi 37-34).

Dinamo a mai atins optimile acestei competiţii, fosta Cupa EHF, în sezonul 2004-2005, când a fost eliminată de IFK Skovde, iar în sezonul precedent a jucat semifinale, cu BM Altea, ratând finala în 20 martie 2004.

În celelalte confruntări din sferturi se duelează Fuchse Berlin – HBC Nantes (33-33 în tur), IK Savehof – SG Flensburg-Handewitt (30-41) şi Rhein-Nekar Lowen – Sporting CP (32-29).

Turneul Final Four va avea loc la Hamburg, în 25-26 mai.

Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului.

Dinu, Ruse și Bulgaru, în turul doi al calificărilor la Roland Garros. Paar, Mitu, Todoni și Bara, eliminate

Cristina Dinu, Gabriela Ruse şi Miriam Bulgaru au acces în turul doi al calificărilor la Roland Garros. Laura Ioana...