Tiafoe, primul american de culoare, în semifinale la US Open, după Arthur Ashe, în 1972

Frances Tiafoe este primul tenisman american de culoare care ajunge în semifinale la US Open, după Arthur Ashe, în 1972.

Tiafoe (26 ATP şi cap de serie 22) s-a calificat în semifinalele la US Open, după ce a trecut de Andrei Rublev (Rusia, locul 11 ATP şi cap de serie 9). Cu scorul de 7-6 (3), 7-6 (0), 6-4, în două ore şi 35 de minute. Pentru Tiafoe este prima prezenţă în semifinalele unui grand slam.

În semifinală, Tiafoe îl va întâlni pe câştigătorul meciului Jannik Sinner (13 ATP şi cap de serie 11) – Carlos Alcaraz (4 ATP şi cap de serie 3).

În cealaltă semifinală se întâlnesc rusul Karen Khachanov (31 ATP şi cap de serie 27, şi norvegianul Casper Ruud (7 ATP şi favorit 5).

Semifinaliştii îşi asigură un premiu de 705.000 de dolari. Câştigătorul turneului va obţine 2,6 milioane de dolari, iar învinsul va primi 1,3 milioane de dolari.

Stiri recente

Simona Halep împlineşte 32 de ani

Simona Halep împlineşte astăzi 32 de ani. Ea a fost suspendată patru ani pentru dopaj și a ieşit din...