Swiatek a câştigat pentru a treia oară consecutiv Qatar Open, după ce a învins-o pe Rîbakina

Iga Swiatek, cap de serie numărul unu, a învins-o pe Elena Rîbakina (4 WTA) şi a cucerit titlul la Qatar Open pentru al treilea an consecutiv.

Swiatek s-a impus în finală cu scorul de 7-6(8), 6-2.

Iga, care a ajuns la a 12-a victorie consecutivă la Doha, a devenit prima jucătoare care a cucerit un titlu de simplu la un eveniment în trei ani consecutiv, după Serena Williams, care a triumfat la Miami în 2013-2015.

„A fost foarte lung, nu mă aşteptam la asta. A fost foarte greu. Am venit aici şi eram destul de stresată… Am simţit aşteptările. Am vrut să fac totul pas cu pas, aşa cum fac întotdeauna, şi a funcţionat…

Sunt foarte fericită. Sunt foarte mândră de mine”, a declarat Swiatek.

FOTO: WTA

Stiri recente

Sâmburești, lider în topul celor mai vizibile branduri de vin în online în luna mai 2026

Domeniile Sâmburești este lider în topul celor mai vizibile branduri de vin în online în luna mai 2026, informează iqads.ro.Topul...