Sahtior eliminata dupa un meci nebun

Ucraineenii de la Şahtior Doneţk au cedat cu 2-3 după prelungiri în meciul de acasă cu FC Sevilla şi deţinătoarea Cupei UEFA s-a calificat în sferturile de finală.

După un 2-2 promiţător în deplasare, Şahtior-ul lui Mircea Lucescu, Ciprian Marica şi Răzvan Raţ a gafat din nou pe teren propriu, de această dată decisiv, şi campioana Ucrainei nu a reuşit să răzbune pe Steaua astfel că FC Sevilla merge în sferturile de finală ale Cupei UEFA.

În ciuda unei dominări a oaspeţilor, Şahtior a condus cu 1-0, gol Matuzalem cu un călcâi fenomenal, şi 2-1, gol Elano cu un şut din interiorul careului, însă Sevilla a revenit de fiecare dată, mai întâi prin Maresca, reluare din apropiere, iar apoi chiar prin portarul Palop care în ultimele secunde ale partidei a salvat Sevilla de la o eliminare sigură reuşind să egaleze la 2 cu o lovitură de cap din interiorul careului lui Şahtior ce a dus meciul în prelungiri.

În cele două reprize de departajare, Sevilla a părut mai proaspătă decât formaţia lui Mircea Lucescu iar spaniolii au reuşit golul calificării în minutul 105 prin Chevanton, atacantul uruguaian profitând de un marcaj larg al lui Cigrinski şi o ieşire neinspirată a portarului Şust.

Şahtior – Sevilla 2-3 după prelungiri, un rezultat care pe de o parte dezamăgeşte dar spaniolii au dominat jocul din Ucraina, 18-7 şuturi, 13-7 pe poartă.

Cei mai buni jucători de pe teren au fost la gazde Matuzalem, 7.1, Şust, 6.8, şi Jadson, 6.5, şi la oaspeţi Maresca, 8.1, Palop, 7.4, eroul meciului în opinia uefa.com, şi Luis Fabiano, 7.1, dezamăgirile fiind Şevciuk, 3.8, Duljaj, 3.8, şi Bielik, 4.9, respectiv Hinkel, 4.5, Antonio Puerta, 4.5, şi Javi Navarro, 4.9. Raţ şi Marica au dezamăgit, primul fiind notat cu 5.1 iar al doilea cu 5.2.
Şahtior Doneţk – FC Sevilla 2-3 după prelungiri (2-2, 0-0).

Au marcat: Matuzalem (49), Elano (84)/ Maresca (54), Palop (94), Chevanton (105). Cartonaşe galbene: Bielik (20), Lewandowski (88)/ Javi Navarro (36), Luis Fabiano (42), Dragutinovic (91), Poulsen (96), Daniel Alves (117). Cartonaşe roşii:

Sahtior: Şust, Gay, Cigrinski, Kucher, Şevciuk (Raţ 44), Fernandinho, Matuzalem (Duljaj 85), Lewandowski, Jadson, Marica, Bielik (Elano 64). Antrenor: Mircea Lucescu.
Sevilla: Palop, Hinkel (Antonio Puerta 57), Javi Navarro (Duda 81), Escude, Dragutinovic, Daniel Alves, Maresca, Poulsen, Adriano Correia (Chevanton 57), Luis Fabiano, Kanoute. Antrenor: Juande Ramos.

Arbitru: Gianluca Paparesta (Italia).

Dimitrov, în semifinale la Miami, după ce l-a învins pe Alcaraz

Grigor Dimitrov (12 ATP) s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami, după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz,...