Rubgy: Semifinale interesante in Cupa Romaniei

Cu aproximativ 24 de ore înainte de reluarea campionatului naţional de rugby a avut loc tragerea la sorţi a semifinalelor Cupei României la rugby, meciurile urmând să se dispute într-o singură manşă imediat după Paşti, pe 11 aprilie.

Deţinătoarea Cupei României la rugby, Steaua Bucureşti, a avut o oarecare şansă la tragerea la sorţi de astăzi a semifinalelor, elevii lui Marin Moţ urmând a evolua împotriva cele mai slab cotate dintre posibilele adversare, RC Farul Constanţa.

Deşi meciul se va disputa pe teren neutru, foarte probabil la Focşani, Steaua porneşte cu prima şansă în acest joc şi are chiar şanse importante să-şi apere trofeul în finala ce se va disputa în toamnă, pe 6 octombrie.

În cealaltă semifinală se vor întâlni două rivale din zona vestică a ţării, Universitatea Remin Baia Mare şi Contor Group Arad, disputele dintre cele două formaţii fiind în ultima perioadă cu scântei şi deschise oricărui rezultat.

Arădenii i-ar putea folosi în jocul cu Remin Baia Mare pe cei trei stranieri de origine română aduşi în această iarnă, irlandezul Carl Cimpoiaş şi australienii Antonio şi Daniel Seremet.

Partidele din semifinalele Cupei României la rugby se vor disputa într-o singură manşă pe 11 aprilie, pe teren neutru, şi în cazul în care la finalul celor 80 de minute regulamentare se va înregistra un rezultat de egalitate, două reprize de câte 10 minute de prelungiri, reprize ce se vor încheia cu lovituri de departajare dacă egalitatea va persista.

Stiri recente

Victorii pentru PAOK şi Manchester United. Rezultate din Liga Europa

PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins, pe teren propriu, scor 2-0, pe Slavia Praga, în timp ce...