Te asteptam si pe retelel sociale

Liga I

O noua remiza alba pentru giulesteni

în al doilea meci din turneul internaţional de la Maspalomas, Rapid Bucureşti a continuat seria meciurilor europene neconcludente începută anul trecut în grupele Cupei UEFA şi continuată în partidele de verificare din această iarnă.

După 0-0 cu campioana Norvegiei, Rosenborg Trondheim, Rapid a încheiat cu acelaşi scor şi partida cu vicecampioana din Danemarca, Broendy IF, dar de data aceasta giuleştenii au pierdut disputat la lovituri de departajare.

Meciul nu a fost unul strălucit şi în linii mari s-a disputat după acelaşi scenariu ca şi cel cu Rosenborg, Rapid conducând ostilităţile în prima repriză iar adversara în repriza a doua.

Pusă pe seama diferenţei de fizic dintre români şi nordici, scăderea rapidiştilor din repriza a doua a fost mai puţin evidentă decât în jocul cu Rosenborg semn că acumulările încep să dau roade.

Cu toate acestea însă, nici venirea lui Ganea nu pare a aduce plusul de clarviziune din faza de atac iar Rapid continuă pe acelaşi drum al prudenţei care s-a dovedit a fi greşit şi în dubla cu Steaua din sferturile de finală ale Cupei UEFA ediţia 2005-2006 şi în meciurile din grupele Cupei UEFA ediţia 2006-2007.

Rapid – Broendby 3-5 la lovituri de departajare, 0-0 după 90 de minute

Au transformat penaltiuri: Bădoi, Nicolae Grigore, Emil Dică, Maftei – Kildentoft, Mads Joergensen, Lantz, Mike Jensen, Per Nielsen. Au ratat: Viorel Moldovan.

Rapid: Coman (Edel 46) – M. Constantin (Săpunaru 46), Maftei, I. Rada – E. Dică, Măldărăşanu (N. Grigore 46), C. Lazăr, Perjă (Bădoi 46) – Zicu – I. Ganea (V. Moldovan 69), Mazilu (Buga 46).

Brondby: Stephan Andersen – Per Nielsen, Lantz, Schmidt, Bagger, Thomas Rasmussen, David Williams, Retov, Bischoff, Mads Jorgensen, Kildentoft. Au mai jucat Sennels, Mike Jansen, Marc Howard, Marc Olsen.