Lotul României U21 pentru meciul cu Armenia, din preliminariile Euro-2025 și lotul U20 pentru partidele cu Italia şi Polonia

Selecţionta U21 a României va relua campania de calificare la EURO U21 din 2025, cu meciul retur împotriva Armeniei, ce se va disputa în deplasare, la 26 martie, pe Armavir Stadium, de la ora 13.00.

România U21 face parte din Grupa E, alături de Elveţia, Finlanda, Albania, Muntenegru şi Armenia. Tricolorii sunt pe locul doi în grupă, la un punct distanţă de liderul Elveţia, şi mai au de disputat cinci meciuri în acest an.

Pentru acest meci, selecţionerul Daniel Pancu a convocat 23 de tricolori: 

PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Otto Hindrich (CFR Cluj), Alexandru Roşca (CSC Şelimbăr);

FUNDAŞI: Darius Oroian (Sepsi OSK), David Maftei (CSA Steaua), Cristian Ignat (Mioveni), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanţa), Umit Akdag (Göztepe / Turcia), Matei Ilie (CFR Cluj), Ştefan Ştefanovici (Politehnica Iaşi), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAŞI: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Andrei Pandele (FCSB), Cătălin Vulturar (UTA Arad), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanţa), Luca Mihai (Politehnica Iaşi), Ştefan Baiaram (Universitatea Craiova), Alexandru Musi (ACS Petrolul 52), Rareş Ilie (Lausanne / Elveţia), Ianis Stoica (Hermannstadt);

ATACANŢI: Louis Munteanu (Farul Constanţa), Rareş Burnete (Lecce / Italia).

În luna martie, naţionala U20, pregătită de Costin Curelea, va disputa la Târgovişte ultimele meciuri din actualul sezon al Elite League U20.

Programul meciurilor este următorul:

Joi, 21 martie: România – Italia, ora 18:00

Marţi, 26 martie: România – Polonia, ora 18:00

Lotul convocat de selecţionerul Costin Curelea:

PORTARI: Robert Popa (FCU 1948 Craiova), Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), Ştefan Lefter (Corvinul Hunedoara)

FUNDAŞI: Tony Strata (Ajaccio / Franţa), Denis Radu (ACS Petrolul 52), Ştefan Duţu (CS Afumaţi), Botond Gergely (AFK Csikszereda), Sergiu Rimovecz (CSM Reşiţa), Ionuţ Pop (Corvinul Hunedoara), Alexandru Şuteu (FC Unirea Dej), Sergiu Pîrvulescu (Gloria Buzău)

MIJLOCAŞI: Doru Andrei (FC Voluntari), Andres Sfaiţ (Salrenitana / Italia), Szabolcs Szilagyi (Mezőkövesd Zsóry / Ungaria), Aurelian Ciuciulete (FC Unirea Dej), Gabriel David (FC Botoşani), Denis Renţa (Sepsi OSK), Ştefan Bodişteanu (Oţelul Galaţi), Antonio Borduşanu (SC Dinamo 1948), Robert Filip (CFR Cluj)

ATACANŢI: Atanas Trică (CS Tunari), Vladislav Blănuţă (FCU 1948 Craiova), Ionuţ Cojocaru (Farul Constanţa)

Stiri recente

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Ruse (26 de ani, 83...