Franta nu va mai gazdui Formula 1 in 2008

Federatia de automobilism din Franta a suspendat procedurile de inscriere a circuitului de la Nevers – Magny Cours in calendarul anului viitor. Conform jurnalistilor de la L’Equipe, decizia a fost luata din cauza criticilor formulate de Bernie Ecclestone la adresa capacitatilor de cazare si a cailor de acces din zona circuitului, informeaza HotNews.

„Exista un plan de renovare a intregii zone”, spun oficialii federatiei din Franta, dar este greu de crezut ca ar putea salva circuitul, avind in vedere ca lucrarile de prelungire a autostrazii spre Magny Cours se vor incheia in 2010.

Mai degraba, Federatia franceza se va indrepta spre organizarea Marelui Premiu in alta parte. Exista deja doua dosare: Eurodisney si parcul Expositions de Villepinte.

Stiri recente

Zverev, Rege pe Zgura Durerii! Germanul a învins o boală cronică, șapte ligamente rupte și un Cobolli eroic pentru primul său Grand Slam

Zgura de la Roland Garros scrie istorii memorabile, dar puține poartă încărcătura emoțională a triumfului de duminică al lui...