Finalista din 2006 a fost eliminată

Alex, fundaşul brazilian al oaspeţilor, a fost eroul serii, demon şi înger pentru echipa sa. Alex a înscris mai îmtâi în propria poartă, după un corner al gazdelor respins greşit de Gomes, pentru ca apoi să obţină calificarea pentru echipa sa cu o superbă lovitură de cap după o centrare a lui Mendez.

Vicecampioana en-titre, cu Henry pe teren doar în partea a doua meciului, a pierdut calificarea în sferturi fiind singura reprezentantă a Premier League care nu a acces între primele opt din Liga Campionilor.

La gazde s-au remarcat Denilson, 6.8, Adebayor, 6.5, şi Cesc Fabregas, 6.4, şi au dezamăgit Lehmann, 4.3, Baptista, 4.9, şi Ljungberg, 5.3, în timp ce de la oaspeţi s-au remarcat Alex, 7.2, Feher, 6.9, şi Gomes, 6.6, şi au dezamăgit Arouna Kone, 3.7, Farfan, 3.9, şi Simons, 4.8.

Arsenal Londra – PSV Eindhoven 1-1 (0-0). PSV Eindhoven s-a calificat în sferturi cu scorul general de 2-1.

Au marcat: Alex (58 autogol)/ Alex (81). Cartonaşe galbene: Cesc Fabregas (81)/ Feher (55). Cartonaşe roşii: