Djokovici, sportivul anului la gala Laureus

La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, Novak Djokovici a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea Grand Slam, un record.

El îi succede lui Lionel Messi, câştigătorul de anul trecut.

Fotbalistul englez Jude Bellingham, care evoluează la Real Madrid, a primit premiul World Player of the Year după debutul său excepţional pentru clubul madrilen la doar 20 de ani. El tocmai s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor şi a câştigat fără îndoială titlul de campion al Spaniei pentru echipa sa, marcând golul victoriei în prelungirile meciului Clasico împotriva Barcelonei (3-2) de duminică.

La categoria feminină, spaniola Aitana Bonmati, campioană mondială şi câştigătoare a Balonului de Aur 2023, a fost aleasă sportiva anului. Echipa naţională a Spaniei, deţinătoarea Cupei Mondiale şi a Ligii Naţiunilor, a primit premiul pentru echipa anului.

În cele din urmă, gimnasta americană Simone Biles, care nu a fost prezentă, a primit trofeul Revenirea anului, în timp ce Rafael Nadal a fost premiat pentru fundaţia sa şi proiectele sale educaţionale din India şi Spania.

Andrei Rublev s-a calificat în finala turneului de la Madrid

Andrei Rublev s-a calificat în finala turneului ATP 1000 de la Madrid, după victoria din semifinale obţinută în faţa...