Carlos Sainz a câştigat Grand Prix-ul de F 1 al Australiei, iar Max Verstappen a abandonat

Pilotul echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat la Melbourne, unde campionul mondial, Max Verstappen, a abandonat în turul trei.

Carlos Sainz s-a impus în faţa coechipierului său Charles Leclerc, iar Lando Norris (McLaren) a completat podiumul.

Triplul campion mondial în exerciţiu Max Verstappen, liderul campionatului, a fost nevoit să abandoneze la începutul cursei din cauza unei probleme mecanice la monopostul său Red Bull.

Liderul campionatului a suferit primul său abandon din 10 aprilie 2022, la Melbourne. Odată cu acesta, seria sa de 43 de clasări consecutive în puncte a luat sfârşit.

Scuderia Ferrari a semnat prima dublă de la Grand Prix-ul din Bahrain în 2022.

Stiri recente

Sâmburești, lider în topul celor mai vizibile branduri de vin în online în luna mai 2026

Domeniile Sâmburești este lider în topul celor mai vizibile branduri de vin în online în luna mai 2026, informează iqads.ro.Topul...