Adversara Simonei de la Roland Garros s-a retras. Cu cine va juca

Simona Halep  ar fi trebuit să evolueze în primul tur la Roland Garros împotriva Anei Konjuh. Însă sportiva in Croația (24 de ani, 66 WTA), a declarat forfait înainte de startul turneului.

Astfel, locul croatei pe tabloul principal a fost luat de Nastasja Schunk (18 ani, locul 167 WTA). Jucătoarea din Germania se află la prima participare la un turneu de Grand Slam. Ea a fost acceptată la Roland Garros din postura de lucky looser. După ce a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor de Hailey Baptiste, scor 5-7, 6-4, 2-6.

Dacă va trece de Schunk, Simona va juca cu belgianca de origine ucraineană Maryna Zanevska. Sau cu chinezoaica Qinwen Zheng.

Din turul 3, Simona Halep are un traseu dificil la Roland Garros 2022. Ea are pe partea ei de tablou nume precum Ostapenko, Swiatek. Karolina Pliskova, Aryna Sabalenka, Paula Badosa sau Danielle Collins.

Halep nu a evoluat la ediţia de anul trecut a Openului Franţei din cauza unei accidentări.

„Mă simt proaspătă, plină de încredere, sănătoasă. În sfârșit! Nu am nicio problemă cu accidentările în acest moment, mă bucur să fiu iar pe teren și abia aștept să joc pentru că doar așa pot să îmi îmbunătățesc evoluțiile. Urmează Roland Garros, turneul meu favorit și sunt mereu fericită să mă aflu la Paris. Acum va fi puțin diferit, pentru că în 2021 nu am jucat și simt că mai am nevoie de puțin timp pentru a-mi recăpăta încrederea pe deplin.

Voi avea mereu amintiri grozave de la Roland Garros. Primul lucru la care mă gândesc e turneul din 2018, pentru că a fost primul meu Slam câștigat. Am visat de mică să câștig la Roland Garros și visul mi-a devenit realitate. A fost o atmosferă fantastică la acea ediție, fanii m-au susținut mult.

Nu o să uit niciodată ce s-a întâmplat. Dacă voi câștiga din nou, va fi totul foarte special, pentru că mereu când câștigi un Grand Slam e un moment incredibil. Am 30 de ani acum, nu pun presiune pe mine, dar de asta sunt aici: muncesc din greu pentru a îmi vedea un nou vis devenit realitate. Să vedem dacă voi putea să și câștig un nou Slam”, a spus Simona, potrivit Eurosport.

Stiri recente

Cozmiuc şi Bejan, medalie de aur la dublu rame la CM de canotaj

Echipajul de dublu rame (M2-), compus din Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan, a cucerit medalia de aur la CM...