Pegula a câştigat la Berlin primul său titlu pe iarbă

Jessica Pegula, numărul 5 mondial, a câştigat la Berlin primul său titlu WTA din acest an şi primul din carieră pe iarbă.

Pegula a învins-o pe Anna Kalinskaya, nr. 24 WTA, cu 6-7(0), 6-4, 7-6(3), în finala Ladies Open. 

Trofeul de la Berlin este al cincilea titlu din cariera lui Pegula şi primul de după Seul 2023. Victoria a venit în doar al doilea turneu de după revenirea ei după accidentarea care a forţat-o să renunţe la sezonul european pe zgură. 

Stiri recente

Creştere cu 20 % a premiilor totale la Wimbledon

Organizatorii turneului de la Wimbledon au anunţat creşterea cu 20 % a premiilor totale, în timp ce campionii la...