Te asteptam si pe retelel sociale

Fotbal

Lista finală a stranierilor convocați pentru partidele cu Spania și Malta

Echipa națională va disputa două partide în luna septembrie, în preliminariile EURO 2020. Pe 5 septembrie, pe Arena Națională, contra liderului grupei, Spania, și pe 8 septembrie, la Ploiești, cu Malta.

Selecționerul Cosmin Contra a trimis pe 16 august convocările de princpiu pentru 24 de jucători care evoluează în campionatele din străinătate, iar miercuri, 28 august, a transmis convocările finale pentru 19 stranieri.

Au primit confirmările:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 61/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (Lecce, 15/0), Vlad Chiricheș (Napoli, 54/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 4/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 36/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár, 0/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 16/0)

Mijlocași: Alexandru Chipciu (Anderlecht, 44/6), Răzvan Marin (Ajax, 17/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 31/10), Paul Anton (Krylya Sovetov, 9/0), Ianis Hagi (Genk, 5/0),Alexandru Maxim (Mainz, 36/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda, 28/5)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 33/12), George Pușcaș (Reading, 8/4), Florin Andone (Brighton, 21/1)

Aflat inițial pe lista convocărilor de principiu la prima reprezentativă, mijlocașul Tudor Băluță va merge la naționala U21. 

Lotul anunțat de Mirel Rădoi pentru debutul cu Danemarca din preliminariile EURO 2021.

Tricolorii vor juca meciului cu Spania cu casa închisă, toate biletele scoase la vânzare fiind epuizate deja. Pe site-urile oficiale bilete.frf.ro și bilete.ro sunt în continuare disponibile bilete la partida România – Malta, din 8 septembrie, din preliminariile EURO 2020. Accesul pentru jocul de pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, programat la ora 19:00, costă între 25 lei (peluze) și 50 lei (tribune).

Programul grupei F
23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 83), Malta – România 0-4 (Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1), Spania – Suedia 3-0 (Ramos 64-pen., Morata 85-pen., Oyarzabal 87)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania440011-212
Suedia42118-77
România421111-57
Norvegia41218-75
Malta41032-103
Feroe40043-120