Galezii surclasaţi de englezi la propriul open

Miercuri s-a stabilit programul optimilor de finală ale Open-ului Ţării Galilor la snooker, după disputarea ultimelor meciuri din turul doi, iar englezii domină copios cu nouă calificaţi printre ultimii 16 sportivi rămaşi în concurs.

Ţara Galilor, ca organizatoare a open-ului, a avut la startul concursului cinci sportivi, toţi eliminaţi încă dinaintea optimilor de finală.

Ian Preece a fost zdrobit de englezul Mark Selby, 5-0, în runda inaugurală, tot atunci fiind eliminaţi şi Ricky Walden, 4-5 cu englezul Michael Holt, şi Ryan Day, 0-5 cu irlandezul Michael Judge.

Aflaţi printre favoriţi, Matthew Stevens şi Mark Williams au intrat direct în turul doi şi au fost şi ei eliminaţi. Stevens a pierdut cu 1-5 meciul cu acelaşi Mark Selby iar Williams a pierdut cu 4-5 meciul cu scoţianul Jamie Burnett.

în optimile de finală se vor disputa următoarele meciuri:

Nigel Bond (Anglia, locul 20 mondial) – Alister Carter (Anglia, locul 15 mondial)
Michael Judge (Irlanda) – Andrew Higginson (Anglia)
Shaun Murphy (Anglia, locul cinci mondial) – Jamie Burnett (Scoţia)
Stephan Maguire (Scoţia, locul nouă mondial) – Ken Doherty (Irlanda, locul doi mondial)
Stephen Hendry (Scoţia, locul unu mondial) – Neil Robertson (Australia, locul 13 mondial)
Mark Selby (Anglia, locul 28 mondial) – Ronnie OSullivan (Anglia, locul trei mondial)
Dave Harold (Anglia) – Anthony Hamilton (Anglia, locul 16 mondial)
Steve Davis (Anglia, locul 11 mondial) – Graeme Dott (Scoţia, locul şase mondial)

De remarcat şi eliminarea in corpore a reprezentanţilor Asiei în frunte cu chinezul Ding Junhui, finalistul de la Open-ul Marii Britanii, şi continuând cu chinezul Liang Wenbo, Marco Fu din Hong Kong şi thailandezul James Wattana.

David Popovici, medalie de aur şi la 400 m liber la Campionatului Naţional

David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 400 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot...