FRANTA/ Nebunie in Coupe de France

Încă o data s-a dovedit că în Cupa Franţei se poate întâmpla orice. Guingamp (foto), echipă venită din liga secundă, s-a impus pe Stade Municipal din Toulouse, în faţa gazdelor, care au avut un om în plus timp de 40 de minute

Santos a deschis scorul pentru oaspeţi pentru ca apoi Soumah, responsabilul cu loviturile libere de la Guingamp, să îşi lase echipa în zece. Egalarea a venit de la Gignac, golgheterul din Ligue 1, însă în minutul 90, Sène a dat lovitura de graţie. Se termină 1-2 şi trupa lui Viktor Zvunka devine a şasea formaţie dintrun eşalon inferior Ligue 1 care ajunge în ultimul act, în ultimii 14 ani. Singura dată însă când o grupare care nu juca pe prima scenă a şi câştigat trofeul a fost în 1959, atunci când Le Havre a trecut de Sochaux.

În cealaltă semifinală Rennes s-a impus la Grenoble prin golul lui Moussa Sow.

Finala are loc sâmbăta viitoare, pe 9 mai, de la ora 22.00 şi va fi în direct pe postul de televiziune Sport 1.

Stiri recente

Dosar penal in rem pentru distrugere şi tulburarea ordinii publice în conflictul dintre suporteri înaintea meciului Rapid – UTA. Patru persoane au avut nevoie...

Direcţia Generală de Jandarmi a Municipiului Bucureşti a anunţat, că înaintea meciului Rapid - UTA, a avut loc în...