Djokovici, în sferturi la Roland Garros. L-a depășit pe Federer, cu 370 de victorii în Grand Slam

Novak Djokovici (1 ATP) s-a calificat în sferturi la Roland Garros, după ce l-a învins pe Francisco Cerundolo (27 ATP), scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3, după patru ore şi 39 de minute de joc.

În sferturi, Djokovici va evolua cu învingătorul meciului dintre Taylor Fritz (cap de serie 12) şi norvegianul Casper Ruud, favorit 7.

Cu această victorie, numărul 1 mondial l-a depăşit pe Roger Federer în ceea ce priveşte numărul de victorii la Grand Slam, ajungând la 370.

Novak Djokovici a obţinut a 96-a victorie din cariera sa la Roland Garros şi este pentru a 59-a oară într-un sfert de finală la un grand slam, a 18-a oară la Roland Garros.