Dinamo – Steaua, în septembrie! S-a stabilit programul Ligii 2, sezonul 2022-2023!

La sediul FRF s-a decis azi, 20 iulie, programul sezonului regular din Liga 2, sezonul 2022-2023.

Care e structura sezonului competițional al Ligii 2, 2022 – 2023, potrivit frf.ro. Sezonul începe la 6 august.

Competiţia se va disputa în două faze: prima fază a competiţiei, la care vor participa 20 de echipe, va consta într-un sezon regular, doar tur, cu un total de 19 etape. A doua fază a competiţiei va consta într-un play-off şi un play-out.

Dinamo – Steaua, în septembrie! S-a stabilit programul Ligii 2, sezonul 2022-2023!

La play-off vor participa primele şase clasate, iar la play-out celelalte 14 echipe rămase, împărţite în două grupe, A şi B, cu câte şapte echipe fiecare.

Play-off-ul se va disputa în formatul tur-retur, cu un total de 10 etape.

Play-out-ul se va disputa într-un singur tur, cu un total de 7 etape.

Programul sezonului regular Liga 2, sezon 2022-2023:

Etapa 1 – 06.08.2022

CS Comunal Șelimbăr – FC Brașov
Politehnica Timișoara – Unirea Constanța
Progresul Spartac – Dinamo București
SC Oțelul Galați – Politehnica Iași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Dumbrăvița
Unirea Dej – FK Miercurea Ciuc
Concordia Chiajna – CSM Slatina
Steaua București – Metaloglobus București
Gloria Buzău – Ripensia Timișoara
Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare

Etapa 2 – 13.08.2022

FC Brașov – Minaur Baia Mare
Ripensia Timișoara – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Gloria Buzău
CSM Slatina – Steaua București
FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
CSC Dumbrăvița – Unirea Dej
Politehnica Iași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Dinamo București – SC Oțelul Galați
Unirea Constanța – Progresul Spartac
CS Comunal Șelimbăr – Politehnica Timișoara

Etapa 3 – 20.08.2022

Politehnica Timișoara – FC Brașov
Progresul Spartac – CS Comunal Șelimbăr
SC Oțelul Galați – Unirea Constanța
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București
Unirea Dej – Politehnica Iași
Concordia Chiajna – CSC Dumbrăvița
Steaua București – FK Miercurea Ciuc
Gloria Buzău – CSM Slatina
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Minaur Baia Mare – Ripensia Timișoara

Etapa 4 – 27.08.2022

FC Brașov – Ripensia Timișoara
Metaloglobus București – Minaur Baia Mare
CSM Slatina – Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc – Gloria Buzău
CSC Dumbrăvița – Steaua București
Politehnica Iași – Concordia Chiajna
Dinamo București – Unirea Dej
Unirea Constanța – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Șelimbăr – SC Oțelul Galați
Politehnica Timișoara – Progresul Spartac

Etapa 5 – 03.09.2022

Progresul Spartac – FC Brașov
SC Oțelul Galați – Politehnica Timișoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Șelimbăr
Unirea Dej – Unirea Constanța
Concordia Chiajna – Dinamo București
Steaua București – Politehnica Iași
Gloria Buzău – CSC Dumbrăvița
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc
Minaur Baia Mare – CSM Slatina
Ripensia Timișoara – Metaloglobus București

Etapa 6 – 10.09.2022

FC Brașov – Metaloglobus București
CSM Slatina – Ripensia Timișoara
FK Miercurea Ciuc – Minaur Baia Mare
CSC Dumbrăvița – Unirea Slobozia
Politehnica Iași – Gloria Buzău
Dinamo București – Steaua București
Unirea Constanța – Concordia Chiajna
CS Comunal Șelimbăr – Unirea Dej
Politehnica Timișoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Progresul Spartac – SC Oțelul Galați

Etapa 7 – 17.09.2022

SC Oțelul Galați – FC Brașov
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Progresul Spartac
Unirea Dej – Politehnica Timișoara
Concordia Chiajna – CS Comunal Șelimbăr
Steaua București – Unirea Constanța
Gloria Buzău – Dinamo București
Unirea Slobozia – Politehnica Iași
Minaur Baia Mare – CSC Dumbrăvița
Ripensia Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Metaloglobus București – CSM Slatina

Etapa 8 – 01.10.2022

FC Brașov – CSM Slatina
FK Miercurea Ciuc – Metaloglobus București
CSC Dumbrăvița – Ripensia Timișoara
Politehnica Iași – Minaur Baia Mare
Dinamo București – Unirea Slobozia
Unirea Constanța – Gloria Buzău
CS Comunal Șelimbăr – Steaua București
Politehnica Timișoara – Concordia Chiajna
Progresul Spartac – Unirea Dej
SC Oțelul Galați – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 9 – 08.10.2022

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Brașov
Unirea Dej – SC Oțelul Galați
Concordia Chiajna – Progresul Spartac
Steaua București – Politehnica Timișoara
Gloria Buzău – CS Comunal Șelimbăr
Unirea Slobozia – Unirea Constanța
Minaur Baia Mare – Dinamo București
Ripensia Timișoara – Politehnica Iași
Metaloglobus București – CSC Dumbrăvița
CSM Slatina – FK Miercurea Ciuc

Etapa 10 – 15.10.2022

FC Brașov – FK Miercurea Ciuc
CSC Dumbrăvița – CSM Slatina
Politehnica Iași – Metaloglobus București
Dinamo București – Ripensia Timișoara
Unirea Constanța – Minaur Baia Mare
CS Comunal Șelimbăr – Unirea Slobozia
Politehnica Timișoara – Gloria Buzău
Progresul Spartac – Steaua București
SC Oțelul Galați – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej

Etapa 11 – 22.10.2022

Unirea Dej – FC Brașov
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Steaua București – SC Oțelul Galați
Gloria Buzău – Progresul Spartac
Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara
Minaur Baia Mare – CS Comunal Șelimbăr
Ripensia Timișoara – Unirea Constanța
Metaloglobus București – Dinamo București
CSM Slatina – Politehnica Iași
FK Miercurea Ciuc – CSC Dumbrăvița

Etapa 12 – 29.10.2022

FC Brașov – CSC Dumbrăvița
Politehnica Iași – FK Miercurea Ciuc
Dinamo București – CSM Slatina
Unirea Constanța – Metaloglobus București
CS Comunal Șelimbăr – Ripensia Timișoara
Politehnica Timișoara – Minaur Baia Mare
Progresul Spartac – Unirea Slobozia
SC Oțelul Galați – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Steaua București
Unirea Dej – Concordia Chiajna

Etapa 13 – 05.11.2022

Concordia Chiajna – FC Brașov
Steaua București – Unirea Dej
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – SC Oțelul Galați
Minaur Baia Mare – Progresul Spartac
Ripensia Timișoara – Politehnica Timișoara
Metaloglobus București – CS Comunal Șelimbăr
CSM Slatina – Unirea Constanța
FK Miercurea Ciuc – Dinamo București
CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași

Etapa 14 – 12.11.2022

FC Brașov – Politehnica Iași
Dinamo București – CSC Dumbrăvița
Unirea Constanța – FK Miercurea Ciuc
CS Comunal Șelimbăr – CSM Slatina
Politehnica Timișoara – Metaloglobus București
Progresul Spartac – Ripensia Timișoara
SC Oțelul Galați – Minaur Baia Mare
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
Unirea Dej – Gloria Buzău
Concordia Chiajna – Steaua București

Etapa 15 – 26.11.2022

Steaua București – FC Brașov
Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Unirea Dej
Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara – SC Oțelul Galați
Metaloglobus București – Progresul Spartac
CSM Slatina – Politehnica Timișoara
FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Șelimbăr
CSC Dumbrăvița – Unirea Constanța
Politehnica Iași – Dinamo București

Etapa 16 – 03.12.2022

FC Brașov – Dinamo București
Unirea Constanța – Politehnica Iași
CS Comunal Șelimbăr – CSC Dumbrăvița
Politehnica Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Progresul Spartac – CSM Slatina
SC Oțelul Galați – Metaloglobus București
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Unirea Dej – Minaur Baia Mare
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Steaua București – Gloria Buzău

Etapa 17 – 25.02.2023

Gloria Buzău – FC Brașov
Unirea Slobozia – Steaua București
Minaur Baia Mare – Concordia Chiajna
Ripensia Timișoara – Unirea Dej
Metaloglobus București – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – SC Oțelul Galați
FK Miercurea Ciuc – Progresul Spartac
CSC Dumbrăvița – Politehnica Timișoara
Politehnica Iași – CS Comunal Șelimbăr
Dinamo București – Unirea Constanța

Etapa 18 – 04.03.2023

FC Brașov – Unirea Constanța
CS Comunal Șelimbăr – Dinamo București
Politehnica Timișoara – Politehnica Iași
Progresul Spartac – CSC Dumbrăvița
SC Oțelul Galați – FK Miercurea Ciuc
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Unirea Dej – Metaloglobus București
Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara
Steaua București – Minaur Baia Mare
Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Etapa 19 – 11.03.2023

Unirea Slobozia – FC Brașov
Minaur Baia Mare – Gloria Buzău
Ripensia Timișoara – Steaua București
Metaloglobus București – Concordia Chiajna
CSM Slatina – Unirea Dej
FK Miercurea Ciuc – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSC Dumbrăvița – SC Oțelul Galați
Politehnica Iași – Progresul Spartac
Dinamo București – Politehnica Timișoara
Unirea Constanța – CS Comunal Șelimbăr

Stiri recente

Eveniment dedicat presei sportive, la magazinul Alexandrion Experience

Un eveniment dedicat presei sportive a avut loc la magazinul Alexandrion Experience. Unde s-a socializat, s-a vorbit despre...