Dinamo – Steaua, finala campionatului de rugby

Finala campionatului de rugby va avea loc duminica, 20 mai, ora 11,00 pe Stadionul Olimpia din Bucuresti, intre echipele Dinamo si Steaua. Cele doua echipe formatii s-au intalnit de 4 ori in aceasta editie de campionat, scorul la victorii fiind in acest moment egal, 2-2. In prima faza a campionatului, Steaua a castigat in deplasare, in Stefan cel Mare cu 27-19, iar Dinamo a obtinut victoria in Ghencea cu 27-19. In a doua parte a sezonului, in play-off, Dinamo – Steaua a fost 39-37, iar Steaua – Dinamo a fost 23-21. Scorul total in cele doua meciuri din play-off a fost tot egal, 60-60, dar Steaua a fost superioara la capitolul eseuri marcate: 6-5. In cazul egalitatii la finalul celor 80 de minute ale meciului decisiv pentru titlul de campioana, se vor disputa 2 reprize x 10 minute de prelungiri. Daca egalitatea persista, va mai exista o noua repriza de 10 minute, in care prima echipa care marcheaza puncte castiga (moarte subita). Daca se mentine egalitatea si dupa aceasta a 3-a repriza de prelungiri, se va trece la lovituri de departajare (cate 5 pentru fiecare echipa) de pe linia de 22 m. Accesul spectatorilor la Stadionul Olimpia este liber.

Zverev s-a calificat în semifinale la Mastersul de la Miami

Alexander Zverev, cap de serie 4, l-a învins pe Fabian Marozsan, locul 57 ATP, scor 6-3, 7-5, în sferturile...