Te asteptam si pe retelel sociale

Fotbal

Contra are de azi tot lotul la dispoziție! Tricolorii pleacă joi în Feroe

Cosmin Contra a avut, luni seară, la dispoziție 23 de jucători din cei 24 convocați pentru următoarele partide din preliminarii EURO 2020, cu Insulele Feroe și Norvegia.

După încheierea ședinței de pregătire, a ajuns în cantonament și ultimul tricolor, portarul Ciprian Tătărușanu.

Ieri, s-au alăturat lotului, printre alții, și Vasile Mogoș, convocat în premieră, dar și Alexandru Mitriță. De altfel, mijlocașul celor de la New York City a avut parte de un program special, de refacere, efectuând doar alergări ușoare. Staff-ul tehnic și cel medical își doresc astfel ca readaptarea “Piticului” la fusul orar din România să fie făcută treptat!

Tricolorii vor pleca joi în Feroe, acolo unde vor evolua sâmbătă, de la ora 19.00.

Insulele Feroe – România, 12 octombrie, ora 19:00 (Tórsvøllur, Torshavn)
România – Norvegia, 15 octombrie, ora 21:45 (Arena Națională, București)

Ambele partide vor putea fi urmărite în direct pe PRO TV și Radio România Actualități!

Tricolorii convocați pentru aceste partide sunt următorii:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 63/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (Lecce, 16/0), Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo, 56/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár 1/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa 5/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 37/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 17/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 10/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Ajax Amsterdam, 19/1), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 1/0), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 5/0), Dan Nistor (Dinamo București, 0/0), Paul Anton (Krylya Sovetov, 9/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 21/4), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 33/10), Ianis Hagi (Genk, 7/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 7/0), Florinel Coman (FCSB, 0/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 35/12), George Pușcaș (Reading, 10/5), Florin Andone (Galatasaray, 23/2)

Programul grupei F
23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 83), Malta – România 0-4 (Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1), Spania – Suedia 3-0 (Ramos 64-pen., Morata 85-pen., Oyarzabal 87)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia 0-4, Norvegia – Malta 2-0, România – Spania 1-2
8 septembrie 2019: Spania – Feroe 4-0, România – Malta 1-0, Suedia – Norvegia 1-1
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania660017-318
Suedia632113-811
România631213-710
Norvegia623111-89
Malta61052-133
Feroe60063-200